Humanistyka w dialogu: o stanie Unii Europejskiej

Prof. dr Miloš Řezník, dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, uczestniczył 21 września 2015 r. w dyskusji panelowej „Unia Europejska od permanentnego kryzysu do ‘cichego "supermocarstwa?”, która miała miejsce w Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu dyskusji „Humanistyka w dialogu”, organizowanego w różnych miejscach w Niemczech przez Fundację Maxa Webera.

Dyskusja poświęcona była następującym zagadnieniom: Jakie opinie o Unii Europejskiej mają państwa członkowskie? W jakim kierunku powinna albo może się rozwijać Unia Europejska?

Czy powinna przyjąć kolejne kraje? Jaką rolę odgrywają opinie i uprzedzenia, istniejące obecnie w szczególności pomiędzy Północą i Południem Europy? A jakie oczekiwania w kwestii przyszłości Europy mają kraje Europy Wschodniej? Czy rozbieżne poglądy mogą być powodem sceptycyzmu? Czy jako obywatele unijni wymagamy zbyt wiele i stosujemy zbyt surowe kryteria, umniejszając zalety Unii Europejskiej?

Te i podobne kwestie omówione zostały przez Miloša Řezníka i innych ekspertów - prof. dra Martina Baumeistera (Niemiecki Instytut Historyczny w Rzymie), dra Christiana Tomuschata (Uniwersytet Humboldta w Berlinie, Berlińsko-Brandenburgska Akademia Nauk) - z perspektywy historycznej, ekonomicznej, politycznej i socjologicznej. Dyskusję poprowadziła Anne Raith z Deutschlandfunk.

W wydarzeniu, w którym wzięło udział wielu gości w ramach debaty publicznej, w centrum uwagi znalazły się kwestie greckiego kryzysu finansowego, fali uchodźców w Europie i solidarności europejskiej. Miloš Řezník wskazał na widoczną inflację pojęcia kryzysu we współczesnym dyskursie europejskim i na konsekwencje polityczne tego stanu rzeczy. Poza tym omówił perspektywy i postrzeganie społeczeństw w krajach Europy Środkowej. 

29
kwi
Wykład
Prof. dr hab. Karsten Brüggemann (Tallinn): A Transnational Perspective on the Baltic Wars of Independence
Czytaj więcej