Kompendium poświęcone pamięci o ucieczce i wysiedleniu

Publikacja jest wynikiem kilkuletniej współpracy prof. dr Maren Röger (Uniwersytet w Augsburgu, wcześniej NIH w Warszawie), prof. Billa Nivena (University of Nottingham) i prof. dr. Stephana Scholza (University of Oldenburg), którzy od lat prowadzą badania nad tematyką pamięci wysiedlenia. Temat „Ucieczka i wysiedlenie” Niemców ze Wschodu od siedemdziesięciu lat stanowi integralną część niemieckiej kultury pamięci. W Republice Federalnej wspomnienie to było zróżnicowane i od lat sześćdziesiątych XX wieku bardzo spolaryzowane politycznie, natomiast w Niemieckiej Republice Demokratycznej pamięć społeczna, choć mocno zideologizowana, posiadała swoje odrębne znaczenie.
Prezentowana książka po raz pierwszy oferuje kompleksowy przekrój wielorakich środków przekazu i praktyk, posiadających od dziesięcioleci znaczący wpływ na niemiecką debatę o wysiedleniu. Czy to wystawy, czy pomniki, prasa, czy literatura, film, czy telewizja, święta rocznicowe, spotkania ziomkowskie, czy nazwy ulic – stanowią one nie tylko spichlerze, fora, czy też nośniki, ale są także współtwórcami pamięci. Przez poszczególnych aktorów wykorzystywane są w różnych celach, ale posiadają również specyficzny sens własny. W swoich 35 artykułach, które analizują historię np. znaczków pocztowych, radiofonii i patronactwa, publikacja daje dogłębny wgląd w uwarunkowania i kontrowersje niemiecko-niemieckiej historii pamięci po 1945 roku.

Maren Röger od 2015 pracuje jako juniorprofesor historii wzajemnych powiązań Niemiec i Europy Środkowo-Wschodniej na Uniwersytecie w Augsburgu, i jest jednocześnie koordynatorem naukowym w Instytucie Bukowińskim. Po obronie pracy doktorskiej na temat polsko-niemieckich debat o przymusowej migracji Niemców (opublikowanej w 2011 r.), zajmuje się intensywnie historią „ucieczki i wypędzenia”, a zwłaszcza jej aspektami medialnymi. Maren Röger od 2010 do 2015 była pracownikiem naukowym w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie i prowadziła badania z zakresu programu badawczego „Przemoc i obca władza w 20. wieku – stuleciu skrajności”.

Die Erinnerung an Flucht und Vertreibung. Ein Handbuch der Medien und Praktiken. 452 Str. Paderborn; Schöningh 2015 (15. Juli 2015). ISBN: 978-3-506-77266-4.

29
kwi
Wykład
Prof. dr hab. Karsten Brüggemann (Tallinn): A Transnational Perspective on the Baltic Wars of Independence
Czytaj dalej