Nowa publikacja: Stephan Lehnstaedt, "Imperiale Polenpolitik in den Weltkriegen"

W swojej monografii były współpracownik NIH w Warszawie Stephan Lehnstaedt bada i porównuje politykę trzech imperiów – monarchii habsburskiej, cesarstwa Hohenzollernów i nazistowskich Niemiec – wobec okupowanej Polski podczas obu wojen światowych. Monografia ukazała się w serii "Einzelveröffentlichungen des DHI Warschau" ("Pojedyncze publikacje NIH w Warszawie").

Książka odpowiada w ten sposób na pytania o ciągłość i brak ciągłości imperialnego panowania na Wschodzie z uwzględnieniem polityki obu cesarstw wobec Polski przed rokiem 1914. Opracowanie skupia się na zaborze rosyjskim – podzielonym na Generalne Gubernatorstwo Lubelskie i Generalne Gubernatorstwo Warszawskie – w latach 1914–1918 oraz na Generalnym Gubernatorstwie w latach 1939–1945.

Autor ukazuje tożsame i odmienne zasady polityki wobec Polski w trzech generalnych gubernatorstwach. W tym celu analizuje rozdźwięk między długofalowymi celami sprawowania władzy a doraźnymi – rzeczywistymi i domniemanymi – koniecznościami związanymi z wojną. Pierwszoplanową rolę odgrywają strategie dwóch konkurujących ze sobą, a zarazem sprzymierzonych cesarstw podczas pierwszej wojny światowej, przyczyny ich polityki, a także jej realizacja i konsekwencje.

Stephan Lehnstaedt jest profesorem studiów nad Holokaustem i studiów żydowskich w Touro College w Berlinie. W latach 2010–2016 był pracownikiem naukowym Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie.

Stephan Lehnstaedt, Imperiale Polenpolitik in den Weltkriegen. Eine vergleichende Studie zu den Mittelmächten und zu NS-Deutschland (= Einzelveröffentlichungen des DHI Warschau, 36). Osnabrück: fibre Verlag 2017. 527 stron. 48,00 EUR. ISBN SBN 978-3-944870-57-1.

24
kwi
Konferencja
Longue duree der Regionalitäten
Czytaj więcej