Nowa publikacja źródłowa o Getcie Warszawskim

Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie wydał wspólnie z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych i z Żydowskim Instytutem Historycznym unikalną publikację źródłową dotyczącą życia codziennego w warszawskim getcie w latach 1939-1943.

Publikacja, pierwotnie planowana jako dwa tomy w wersji papierowej i przygotowana przez zmarłego w roku 2008 Józefa Kazimierskiego, dyrektora Archiwum m.st. Warszawy, składa się z książki zawierającej teksty wprowadzające i indeks materiałów źródłowych oraz płyty CD na której znajdują się właściwe źródła. Opublikowane po raz pierwszy dokumenty obejmują sprawozdawczość zarówno niemieckiej administracji Dystryktu Warszawskiego jak również Rady Żydowskiej (Judenratu) w gettcie z lat 1939-1943. Znajdziemy tu m.in. raporty miesięczne, tabele i zestawienia statystyczne dotyczące sytuacji mieszkaniowej w getcie, szkolnictwa żydowskiego, pracy przymusowej, śmiertelności w szpitalach, sytuacji epidemiologicznej czy konfiskat mienia żydowskiego. Autorami byli zarówno urzędnicy niemieccy jak i członkowie Judenratu.

Dokumenty te są skarbnicą informacji o codziennym funkcjonowaniu getta oraz o niemieckiej gospodarce okupacyjnej w Dystrykcie Warszawskim nie tylko dla zawodowego historyka, ale także dla laików interesujących się historią życia codziennego w okupowanej Warszawie. Jednocześnie zza suchych danych statystycznych dotyczących np.racjonowania żywności, konfiskaty ubranek dziecięcych czy liczby zmarłych na tyfus, wyziera ogrom cierpienia, które dotykało ludność żydowską w owym czasie.

Ludność żydowska w Warszawie w latach 1939-1943. Życie-Walka-Zagłada. W opracowaniu Józefa Kazimierskiego, współpraca Jan Grabowski, Marta Jaszczyńska, Danuta Skorwider, Warszawa 2012, 60 zł, ISBN 978-83-7181-303-0

24
kwi
Konferencja
Longue duree der Regionalitäten
Czytaj więcej