Prezentacja polskiego wydania książki Malte Rolfa o rządach imperialnych w Kraju Nadwiślańskim

W piątek, 25 listopada 2016, o godz. 11.00 w sali kinowej w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się prezentacja polskiego wydania książki prof. Malte Rolfa „Imperiale Herrschaft im Weichselland: Das Königreich Polen im Russischen Imperium (1864–1915)“ (2014). Wydarzenie jest częścią XXV Targów książki Historycznej, które odbędą się od 24 do 27 listopada 2016, na których NIH zaprezentuje swoje publikacje. Polskie wydanie książki „Rządy imperialne w Kraju Nadwiślańskim. Królestwo Polskie i cesarstwo rosyjskie (1864–1915)“ zostało wydane przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. W dyskusji o książce udział wezmą prof. Malte Rolf oraz prof. Andrzej Chwalba a poprowadzi ją zastępczyni dyrektora NIH prof. Ruth Leiserowitz. Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie.

Malte Rolf w książce „Rządy imperialne w Kraju Nadwiślańskim Królestwo Polskie i cesarstwo rosyjskie 1864–1915” omawia rosyjskie rządy w Królestwie Polskim od upadku powstania styczniowego do momentu wycofania się Rosjan z ziem polskich podczas I wojny światowej. „Kraj Nadwiślański” odgrywał kluczową rolę w strukturze imperium carów jako jedna z jego najludniejszych oraz militarnie i gospodarczo najważniejszych części peryferyjnych. Rolf stawia tezę, że Rosjanie traktowali ten obszar jako swoiste laboratorium, miejsce eksperymentów, zbierania doświadczeń i testowania różnych koncepcji integracji. Analiza rządów imperialnych w Królestwie Polskim pozwala zatem zyskać gruntowny wgląd w techniki wykorzystywane przez cesarstwo rosyjskie przy inkorporacji i transformowaniu obszarów peryferyjnych. W centrum uwagi autora znalazła się przede wszystkim Warszawa jako siedziba aparatu biurokratycznego oraz przestrzeń interakcji między carską administracją i miejscową ludnością. Omówiona została m.in. codzienna praktyka sprawowania władzy imperialnej, która miała znaczny wpływ na kształtowanie się społecznych i kulturowych struktur „Kraju Nadwiślańskiego”.

Polska wersja językowa została wzbogacona o obszerny rozdział dotyczący funkcjonowania Uniwersytetu Warszawskiego w omawianym okresie. Autor uzupełnił też literaturę o wybór publikacji polskich.

Malte Rolf studiował historię oraz filologię niemiecką i rosyjską w Tybindze i Berlinie, odbył też podróże badawcze do Petersburga, Moskwy i Woroneża. W 2004 r. doktoryzował się na Uniwersytecie w Tybindze, a w 2012 r. habilitował na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie na podstawie pracy „Imperiale Herrschaft im Weichselland: Das Königreich Polen im Russischen Imperium (1864–1915)” opublikowanej w Niemczech w 2014 r. W latach 2000–2007 pracował na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie, w latach 2007–2012 był profesorem historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie w Hanowerze, od 2012 r. wykłada na Otto-Friedrich-Universität w Bambergu.

24
kwi
Konferencja
Longue duree der Regionalitäten
Czytaj więcej