Uroczyste otwarcie przeglądu filmowego „Rok protestu. 1968 w kinie europejskim“

Dyskusja panelowa i projekcja filmu fabularnego „Marcowe Migdały” otworzyły 23 lutego 2018 roku w kinie Iluzjon przegląd filmowy „Rok protestu. 1968 w kinie europejskim”. Organizatorami przeglądu, który potrwa do 18 marca 2018 roku w Warszawie, a na przełomie maja i czerwca odbędzie się w Łodzi, są NIH w Warszawie, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Instytut Francuski w Warszawie, Instytut Słowacki w Warszawie, Czeskie Centrum, Instytut Goethego w Warszawie, Włoskie Centrum Kultury w Warszawie i Centrum Dialogu Marka-Edelmana w Łodzi.
W dyskusji moderowanej przez dr hab. Magdalenę Saryusz-Wolską (NIH w Warszawie / Uniwersytet Łódzki) rozmawiali prof. dr hab. Tadeusz Lubelski (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) i prof. dr hab. Piotr Zwierzchowski (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) na temat wpływu wydarzeń politycznych i społecznych w Europie pod koniec 1960 roku na przemysł filmowy w różnych krajach.
Liczni widzowie obejrzeli następnie najbardziej znany polski film fabularny opowiadający o marcu 1968 roku w Polsce: Marcowe migdały w reżyserii Radosława Piwowarskiego. Film powstał w atmosferze politycznego przełomu pod koniec lat 80. XX wieku. Łączy konflikt pokoleń z konfliktem politycznym: uczniowie kończący liceum w prowincjonalnym miasteczku są uwikłani w politykę, której nie są w stanie stawić czoła. Wpływ wydarzeń w Warszawie – protestów studenckich przeciwko zdjęciu Dziadów Adama Mickiewicza z afisza – odczują na własnej skórze.

24
kwi
Konferencja
Longue duree der Regionalitäten
Czytaj więcej