Nowa publikacja: Zwrot ku Europie

Christian Domnitz bada narracje o Europie oraz strukturę odwołujących się do nich sfer publicznych. Analizując publicystykę polityczną w Polsce, Czechosłowacji i NRD, skupia się na mentalnych ramach nadawanych temu kontynentowi przez poszczególnych autorów. Bierze przy tym pod uwagę ograniczenia wolności wypowiedzi w dyktaturach socjalistycznych. Książka obejmuje ostatnią dekadę władzy komunistycznej od podpisania Aktu końcowego w Helsinkach w 1975 r. aż do wynegocjowanych rewolucji 1989 r. System władzy w tym okresie jest często opisywany w kategoriach umowy społecznej elit partyjnych oraz społeczeństwa. Praca koncentruje się na zachodnich państwach bloku wschodniego, gdzie liczne nieformalne kontakty z zachodnimi społeczeństwami przyśpieszały transnarodowy transfer narracji oraz norm.

Publicyści wymyślali znaczenie Europy, tworząc narrację kulturowego i politycznego kształtu kontynentu. Zakreślali granice Europy i tworzyli kanon europejskich wartości, odwołując się do różnych ideałów, norm oraz kryteriów. Aby dogłębnie zająć się tym zagadnieniem, Domnitz bierze pod rozwagę legitymizującą funkcję narracji o Europie. Praca odkrywa mechanizmy samooceny i samoograniczenia, które stawały się istotne, gdy autorzy identyfikowali własne społeczeństwa z Europą. Dodatkowo prezentuje ona narracje, które odwoływały się do takich terminów jak konstytuujący Europę „inny”. Dalsze pytania badawcze dotyczą szerszego kontekstu pisania o Europie. W jaki sposób własna tożsamość oraz tradycje wpływały na narracje różnych autorów piszących o Europie? Jakich technik i praktyk używali w swoich publikacjach? Praca porusza także zagadnienie różnic pomiędzy intencjami autorów a skutkami ich działań. Oddzieleni „żelazną kurtyną” zarówno pisarze podziemni, jak i oficjalni autorzy kształtowali relacje o Europie, dopasowując je do różnych kontekstów.

Christian Domnitz (1975–2015) studiował historię, politologię i ekonomię na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie oraz na Uniwersytecie Karola w Pradze. Przez wiele lat zajmował się debatami publicznymi w Europie Środkowo-Wschodniej, czego efektem jest ta książka. Pracował w Centrum Badań nad Historią Najnowszą w Poczdamie i w Federalnym Urzędzie ds. Akt Państwowej Służby Bezpieczeństwa byłej NRD. Był ponadto stypendystą Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie oraz publicystą berlińskiego dziennika „Tagesspiegel”. Zmarł nagle w listopadzie 2015 r.

Christian Domnitz, <link https: www.wuw.pl product-pol-15602-zwrot-ku-europie-transformacje-sfery-publicznej-w-realnym-socjalizmie-1975-1989.html _blank>Zwrot ku Europie. Transformacje sfery publicznej w realnym socjalizmie 1975-1989, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2022, ISBN 978-83-235-5258-1, 424 str., tłumacz: Adam Peszke, Jerzy Kałążny.

29
kwi
Wykład
Prof. dr hab. Karsten Brüggemann (Tallinn): A Transnational Perspective on the Baltic Wars of Independence
Czytaj dalej