Warsztaty „Zdjęcia rodzinne jako źródło historii wschodnioeuropejskiej 1944–1960”, część IV

Dzień Święta Młodzieży, 11.05.1947 r. (Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu)

NIH w Warszawie już po raz czwarty zaprosił na warsztaty z serii „Zdjęcia rodzinne jako źródło historii wschodnioeuropejskiej 1944–1960“, poświęcone badaniom przemian związków rodzinnych, relacji międzypokoleniowych i międzypłciowych oraz stosunków w środowiskach pracy w społeczeństwach Europy Środkowo-Wschodniej po roku 1944.

Ostatnie warsztaty z serii zaadresowane były do przedstawicieli polskich muzeów ze względu na fakt, że posiadają one w swoich zasobach fotografie prywatne, z których jednak tylko nieliczne są udostępniane do powszechnego użytku. Celem warsztatów było między innymi nawiązanie dialogu z kustoszami na temat treści i możliwości zagospodarowania ich zbiorów oraz wspólne odkrywanie niedostrzeganych dotychczas przekazów zawartych w tych obrazach.
W spotkaniu w dniu 25 lutego 2016 r. uczestniczyli: Jerzy Grzelak z Muzeum Narodowego w Szczecinie, Dawid Schoenwald z Muzeum im. ks. dr Władysława-Łęgi w Grudziądzu, Wiesława Rynkiewicz-Domino z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz Joanna Black i dr Ralf Meindl z Związku Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur z siedzibą w Olsztynie. Goście przedstawili ważniejsze materiały fotograficzne z zasobów swoich muzeów i instytucji, wykazując przydatność zdjęć jako źródeł przekazu historycznego. Prezentacje pokazały również, jak w późniejszej historii ponownie kontekstualizowano, często błędnie, fotografie z okresu powojennego. Szczególnie dużą wartość faktograficzną mają fotografie z lat 1945-1947, ponieważ zachowało się stosunkowo mało innych relacji o tym okresie. Omawiano także prywatne przedstawienia kobiet i mężczyzn i beztroskie (wydawałoby się) manifestowanie prywatnego szczęścia pośród ruin, radości życia i podążania za modą. Stypendystka NIH w Warszawie, Margarete Wach (Uniwersytet w Siegen), przedstawiła również dwa nakręcone na wąskiej taśmie filmy w ramach jej projektu „Archäologie des Amateurfilms. Ausgrabungen zur visuellen Kultur in der VR Polen“ (Archeologia filmu amatorskiego. Wykopaliska kultury wizualnej PRL). Dyskusja wykazała, jak ważne i pożyteczne jest zachowanie skarbów filmu amatorskiego.

08
maj
Kolokwium
Michael Zok (DHI Warschau): ‘Sexuality ≠ Reproduction’. Catholics, Politics, and Experts on Sexuality and Demography in Poland and Ireland since ‘Humanae Vitae’
Czytaj dalej