Aktualności


05
lut

Nowa publikacja: After the Peace Treaty of Versailles (1919): New Order of Central Europe

Traktaty pokojowe z Wersalu, Saint-Germain i Trianon z ich postanowieniami w sprawie nowych granic odnosiły się przede wszystkim do sytuacji w Europie…

Czytaj dalej
04
lut

Leonid Breżniew w cieniu Stalina

Wizja Leonida Breżniewa jako męża stanu i aktora w cieniu Stalina zapoczątkowała nasz tegoroczny cykl Wykładów poniedziałkowych. 25 stycznia 2021 roku prof. dr…
Czytaj dalej
01
lut

Stypendia dla środowiska akademickiego z Białorusi

Wraz z Instytutem Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk warszawski Niemiecki Instytut Historyczny umożliwia naukowcom z Białorusi pobyt…

Czytaj dalej
29
sty

Nowa publikacja: Official History in Eastern Europe

Przez „historię oficjalną” rozumie się promowaną przez państwo i umotywowaną ideologicznie interpretację przeszłości, służącą celom politycznym reżimów o zwykle…
Czytaj dalej
25
sty

Oferta pracy

Pod tytułem "Europejskie ruchy antyintegracyjne. Nurty eurosceptyczne od początków integracji europejskiej do dziś" trzy instytuty Fundacji im. Maxa Webera – w…
Czytaj dalej
25
sty

Cykl rozmów online na temat historii wizualnej - film 3

Udostępniamy dziś trzecią rozmowę z cyklu "Historia wizualna". Naszym gościem jest Judith Keilbach z Uniwersytetu w Utrechcie, która analizuje związki historii…
Czytaj dalej
21
sty

Protokoły mińskie – relacje zwolnionych z pracy naukowców

Z dniem 31 grudnia 2020 roku dwanaścioro historyków straciło pracę w Instytucie Nauk Historycznych Narodowej Akademii Nauk w Mińsku. Siedmiorgu nie przedłużono…
Czytaj dalej
20
sty

Relacje z praktyk w NIH w Warszawie

Po tym, jak wiosną dwoje praktykantów dokończyło wykonywanie swoich zadań w trybie home office, od sierpnia w pracach badawczych znów asystuje troje…
Czytaj dalej
18
sty

Doświadczenia dzieciństwa w Europie Środkowej i Wschodniej

Pojęcie dzieciństwa stanowi konstrukcję socjohistoryczną, ponieważ nie tylko jest postrzegane odmiennie w różnych kulturach, lecz może być również odmiennie…
Czytaj dalej
15
sty

Program pobytów badawczych w filii w Pradze

Od początku roku 2020 warszawski NIH posiada mieszkanie w stolicy Czech. 136 metrów kwadratowych na starówce w Pradze oddajemy do dyspozycji naukowców…
Czytaj dalej
13
sty

Życie pod okupacją niemiecką

Filia warszawskiego NIH w Pradze wraz z monachijskim Collegium Carolinum oraz Instytutem Studiów nad Reżimami Totalitarnymi (ÚSTR) zorganizowała 9 listopada…

Czytaj dalej
12
sty

Cykl rozmów na temat historii wizualnej - Film 2

Publikujemy drugi film w cyklu rozmów o historii wizualnej. Naszym gościem jest PD Dr. Annette Vowinckel z Centrum Badań nad Historią Najnowszą im. Leibniza w…
Czytaj dalej
04
sty

Na nowy rok

Życzymy Państwu wszystkim zdrowego i szczęśliwego nowego roku 2021, mając nadzieję na wiele osobistych spotkań. Rok zaczyna się w sytuacji krytycznej i…
Czytaj dalej
21
gru

Wesołych Świąt!

Życzymy zdrowych, rodzinnych i białych Świąt Bożego Narodzenia, czasu spędzonego wśród najbliższych oraz szczęśliwego Nowego Roku. Już nie możemy się doczekać…
Czytaj dalej
16
gru

Cykl rozmów online na temat historii wizualnej

Rozpoczynamy cykl rozmów online na temat historii wizualnej. Okazją jest tegoroczna publikacja książki „Historia wizualna. Obrazy w dyskusjach niemieckich…
Czytaj dalej

03
maj
Konferencja
Connecting Catholics in a Divided World: The Vatican and the Local Roman and Greek Catholic Church in Eastern Europe as an Intermediary in the Cold War (1945–1978)
Czytaj dalej