Prof. dr Horst Carl: "Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego i Rzeczpospolita jako wydarzenia medialne – o wizualizacji i popularyzacji złożonych systemów politycznych w czasach nowożytnych"

Wykład

wto. 30.10.2012 | 18:00 -
wto. 30.10.2012 | 20:00
Warszawa

O „wydarzeniach medialnych” możemy mówić nie tylko w odniesieniu do nowoczesnego społeczeństwa massmediów; już w epoce nowożytnej były one istotnymi elementami komunikacji historycznej, wyjaśniającymi związek przekazu medialnego z komunikacją społeczną. Mimo iż Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego było areną innowacji medialno-historycznych we wczesnych czasach nowożytnych, jego wizualizacja i popularyzacja były znacznie ograniczone. Porównanie z posiadającą pod wieloma względami podobną strukturę polską monarchią elekcyjną ma umożliwić odpowiedź na pytanie, w jaki sposób tego rodzaju kompleksowy twór mógł we wczesnych czasach nowożytnych generować „wydarzenia medialne” i jakie wnioski umożliwia takie historyczno-medialne podejście zarówno w kwestii struktury politycznej, jak również wykształcania się specyficznych kultur pamięci.

Horst Carl (ur. 1959) jest od roku 2001 profesorem historii nowożytnej na uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na związku pomiędzy mediami i polityką w epoce nowożytnej, na historii konstytucji Rzeszy, a przede wszystkim zagadnieniach utrzymywaniu pokoju. Do jego aktualnych zainteresowań badawczych należą także rodzaje „wspólnot przemocy”, np.: najemnicy i wojska na europejskich arenach wojennych XVI i XVII wieku. Ostatnio opu-blikował pracę: „Kaiser, Reichstag, Reichsgeschichte - Das Reich als Medienereignis” (2012)

03
maj
Konferencja
Connecting Catholics in a Divided World: The Vatican and the Local Roman and Greek Catholic Church in Eastern Europe as an Intermediary in the Cold War (1945–1978)
Czytaj dalej