Prof. dr Johannes Burkhardt (Augsburg): Religia jako fenomen medialny. Reformacja i kształtowanie konfesji w początkach ery nowożytnej

Wykład

wto. 31.03.2009 | 18:00 -
wto. 31.03.2009 | 20:00
Warszawa

Wiek reformacji to jeden z bardziej znaczących okresów w dziejach, czas, który wywarł trwały wpływ na niemiecką historię i na całą Europę. Wynaleziony kilkadziesiąt lat wcześniej druk, jako nowy środek przekazu stał się ogniskiem rewolucji w sferze komunikacji społecznej, znacząc początek epoki nowożytnej. Czy możliwe jest rozpatrywanie historii reformacji i kształtowania konfesji z perspektywy rozwoju tego medium?  Autor przedstawia główną tezę przetłumaczonej na język polski książki „Stulecie reformacji w Niemczech” oraz prezentuje przy tym nowe poglądy oraz wyniki dyskusji dotyczące problematyki wywołanej w tytule wykładu.

Prof. dr Johannes Burkhardt, ur.  w 1943 r.; 1987/88 zastępca profesora dr. Reinharda Kosellecka, kierownika Katedry Historii Nowożytnej w Bielefeld oraz 1989/90 zastępca prof. dr. Winfrieda Schulze na stanowisku kierownika katedry w Bochum; w latach 1991-2008 kierownik Katedry Historii Wczesnonowożytnej na uniwersatecie w Augsburgu; w latach 1997-2008 opiekun naukowy w ramach studium doktoranckiego (Graduiertenkolleg) projektu: „Wissensfelder der Neuzeit. Entstehung und Aufbau einer europäischen Informationskultur“ („Dziedziny wiedzy w epoce nowożytnej. Powstanie i rozwój europejskiej kultury informacji“); w latach 2001-2003 przewodniczący zespołu do badań nad wczesną epoką nowożytną w Związku Historyków Niemieckich.

29
kwi
Wykład
Prof. dr hab. Karsten Brüggemann (Tallinn): A Transnational Perspective on the Baltic Wars of Independence
Czytaj więcej