Na ile europejscy są Europejczycy?

Wykład

śro. 20.04.2005 | 18:00 -
śro. 20.04.2005 | 20:00
Warszawa

Goethe-Institut w Warszawie i Ambasada Szwajcarii we współpracy z Niemieckim Instytutem Historycznym w Warszawie zorganizowali dyskusję pt.
"Na ile europejscy są Europejczycy?"
Udział wzięli: Jürgen Habermas, Adolf Muschg, Aleksander Smolar
Prowadzenie: Janusz Reiter

(z tłumaczeniem symultanicznym)

Dyskusja nawiązała do debaty o tożsamości Europy, którą w ubiegłym roku toczyli intelektualiści europejscy, m.in. Umberto Eco, Gianni Vattimo, Fernando Savater, Adolf Muschg, w odpowiedzi na artykuł-manifest o "odnowę" Europy, opublikowany przez Jürgena Habermasa i Jacques'a Derridę. Autorzy panelu "Na ile europejscy są Europejczycy?" uwzględnili w swych rozważaniach o wspólnej tożsamości Europejczyków kwestie różnej pamięci historycznej w Europie, postrzegania kultury, dysput politycznych, w tym stosunku Europy do Stanów Zjednoczonych.

Habermas Jürgen (ur. 1929), niemiecki filozof, socjolog i teoretyk nauk, główny przedstawiciel słynnej filozoficznej Szkoły Frankfurckiej. W latach 1964-1971 i od 1983 profesor uniwersytetu we Frankfurcie nad Menem. Laureat m.in. Pokojowej Nagrody Niemieckich Księgarzy (2001) i Nagrody Kioto (2004).

Adolf Muschg (ur. 1932 w Szwajcarii), jeden z czołowych pisarzy niemieckojęzycznych. Profesor języka niemieckiego i literatury. Od 2003 prezydent Niemieckiej Akademii Sztuk w Berlinie. W Polsce ukazały się m.in.: W lecie Zająca, Odczarowanie, Motyw Albissera, Szczęście Suttera.

Aleksander Smolar, politolog i publicysta. Pracownik naukowy francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych CNRS. 1989-1990 doradca ds. politycznych ówczesnego premiera Tadeusza Mazowieckiego, 1992-1993 doradca ds. polityki zagranicznej premier Hanny Suchockiej. Od 1990 prezes Zarządu Fundacji im. Stefana Batorego.

Janusz Reiter, politolog i publicysta. 1990-1995 ambasador RP w Republice Federalnej Niemiec. Prezes Zarządu Centrum Stosunków Międzynarodowych w Warszawie. Współprzewodniczący Forum Polsko-Niemieckiego. Odznaczony Krzyżem Wielkim Zasługi z Gwiazdą i Wstęgą RFN.

29
kwi
Wykład
Prof. dr hab. Karsten Brüggemann (Tallinn): A Transnational Perspective on the Baltic Wars of Independence
Czytaj więcej