Otwarcie wystawy "Raport z oblężonego Miasta Czernihowa"

Wystawa

Dyskusja panelowa

czw. 01.02.2024 | 18:00
dr Beata Jurkowicz
Kinga Wołoszyn-Kowanda
prof. dr hab. Ruth Leiserowitz
prof. dr hab. Miloš Řezník
Lipsk

Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, Instytut Polski w Berlinie, Leibniz-Instytut Historii i Kultury Europy Środkowej i Wschodniej w Lipsku zapraszają na wernisaż wystawy "Raport z oblężonego Miasta Czernihowa", która będzie pokazywana w filii Instytutu Polskiego w Lipsku od 1 lutego do 31 marca 2024 r. (Markt 10, 04109 Lipsk).

Wystawa jest zapisem fotograficznym pierwszych dni agresji Rosji w Czernihowie. Uzupełniona zostanie również o dokument wykonany przez Władysława Sawenoka pokazujący zniszczone centrum miasta, w tym budynek teatru, po kolejnym ataku wojsk rosyjskich dokonanym 19 sierpnia 2023 r. W wyniku ostatniego ostrzału zginęło siedem osób, w tym sześcioletnia dziewczynka. Rannych zostało ponad 100 osób.

Bartosz Cichocki był jednym z nielicznych dyplomatów zachodnich, którzy zdecydowali się pozostać w Kijowie mimo zagrożenia ze strony Rosji. Opowie o atmosferze w stolicy Ukrainy w pierwszych dniach wojny. Archeolog z Czernihowa Natalia Khamaiko odnalazła na prezentowanych fotografiach zniszczony dom swojej matki. Ona, podobnie jak Olga Barvinok i Svitlana Telukha znalazły zaciszny kąt do pracy naukowej w państwach Unii Europejskiej. Badaczki opowiedzą o emocjach jakie im towarzyszyły w tamtym okresie, a także o swoich doświadczeniach pracy zagranicą.

Program wydarzenia:

  • Powitanie: prof. Miloš Řeznik, prof. Maren Röger, Bernd Karwen
  • Spotkanie z fotografem Władysławem Sawenokiem z Czernihowa
  • Debata „Dwa lata agresji Rosji na Ukrainę” – moderacja prof. Ruth Leiserowitz, prof. Maren Röger
  • Swoimi doświadczeniami sprzed prawie dwóch lat podzielą się: Bartosz Cichocki, ambasador RP na Ukrainie w latach 2019–2023, Olga Barvinok, stypendystka Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Natalia Khamaiko, stypendystka Leibniz-Instytut Historii i Kultury Europy Środkowej i Wschodniej (GWZO), Narodowa Akademia Nauk Ukrainy w Kijowie, Svitlana Telukha, stypendystka Leibniz-Instytut Historii i Kultury, Europy Środkowej i Wschodniej (GWZO), Narodowy Uniwersytet
    Techniczny – Instytut Politechniki w Charkowie
  • Koncert

Miejsce: Leipziger Außenstelle des Polnischen Instituts Berlin (Markt 10, 04109 Leipzig)

Data: 1 lutego 2024 r., g. 18.00

Wstęp wolny

Wystawa będzie pokazywana w filii Instytutu Polskiego w Lipsku od 1 lutego do 31 marca 2024 r.

Download Program DE

Download Program PL

29
kwi
Wykład
Prof. dr hab. Karsten Brüggemann (Tallinn): A Transnational Perspective on the Baltic Wars of Independence
Czytaj więcej