Johannes Burkhardt, Stulecie reformacji w Niemczech. Między rewolucją medialną a przełomem instytucjonalnym (1517-1617), Wiedza Powszechna, Warszawa 2009 (seria NIH=Klio w Niemczech)

Wydarzeniem mającym największy wpływ na historię Niemiec w XVI stuleciu było wystąpienie Marcina Lutra w 1517 r., które zapoczątkowało reformację. Książka Johannesa Burkhardta przedstawia znane wydarzenia z mało znanej dla czytelnika polskiego perspektywy: narodzin i dynamicznego rozwoju reformacji jako wyniku „rewolucji medialnej” – upowszechnienia druku, wzrostu nakładów i liczby tytułów literatury religijnej i teologicznej w ciągu XVI w.  Jednym słowem: bez prasy drukarskiej nie można sobie wyobrazić szerszego oddziaływania myśli Lutra i innych ojców reformacji. Drugim problemem szeroko tutaj omówionym jest kwestia, w jaki sposób rozwój reformacji wpłynął na przemiany instytucjonalne w tak dziwnym tworze, jakim była wczesnonowożytna Rzesza Niemiecka.

Autor, Johannes Burkhardt, ur. w 1943 r. w Dreźnie, jest wybitnym specjalistą w dziedzinie historii Niemiec wczesnej epoki nowożytnej, emerytowanym profesorem Uniwersytetu w Augsburgu oraz członkiem władz tamtejszego Instytutu Historii Kultury Europy (Institut für Europäische Kulturgeschichte Augsburg), a także dyrektorem Fugger-Archiv w Dillingen. W latach 80. XX w. wykładał na uniwersytetach w Bielefeld i Bochum. Od 2001 do 2003 r. pełnił prestiżową funkcję przewodniczącego sekcji wczesnonowożytnej Związku Historyków w Niemczech (Verband der Historikerinnen und Historiker Deutschlands). Jest autorem wielu cenionych w środowisku akademickim publikacji, m.in.: Die Entstehung der modernen Jahrhundertrechnung. Ursprung und Ausbildung einer historiographischen Technik von Flacius bis Ranke, Göppingen 1971; Frühe Neuzeit (16. - 18. Jh.), Königstein/Ts. 1985; Der Dreißigjährige Krieg, Frankfurt/M. 1992.

06
maj
Wykład
Prof. dr hab. Laura Hindelang (Bern): Tracing Women's Architectural Roles in the 1800s: The Case of Marianne of Prussia
Czytaj dalej