Wykład wtorkowy profesora dr hab. dr h.c. Michaela Northa: Obszar Morza Bałtyckiego – Konstytuowanie i nowe definiowanie regionu

W ramach konferencji „Regionalność jako kategoria historyczna - procesy, dyskursy, tożsamości w Europie Środkowej XVI-XIX wieku“ prof. dr hab. Michael North z Greifswaldu wygłosił wykład pt. „Obszar Morza Bałtyckiego: Konstytuowanie i nowe definiowanie regionu“.

Profesor North ukazał w swoim wykładzie obszar Morza Bałtyckiego jako miejsce wieloetniczne, konstytuowane na przestrzeni wieków przez odmiennych aktorów. Omówił nie tylko zmieniające się z biegiem lat postrzeganie tego regionu, ale i relacje jego mieszkańców. Konstrukcja regionu Morza Bałtyckiego sięga XI wieku, kiedy to Adam z Bremy po raz pierwszy określił ten obszar regionem misyjnym „mare Balticum“. Od XIII wieku zaczęto go postrzegać w kategoriach regionu pielgrzymów, a zarazem regionu handlowego - hanzeatyckiego. We wczesnym okresie nowożytnym był to obszar dookreślany przez kwestie ekonomiczne i militarne istotne dla państw sąsiednich. W XIX wieku wzrosło zainteresowanie naukowe regionem Morza Bałtyckiego. W 1925 roku w Toruniu został założony Instytut Bałtycki, którego zadaniem było prowadzenie badań regionu Morza Bałtyckiego, niezależnych od wpływów wywieranych przez Rosję i Niemcy. Jednocześnie zwiększono wysiłki ukierunkowane na stworzenie wspólnej dla okolicznych państw “tożsamości Morza Bałtyckiego”. W 1980 roku po zmniejszonym po II Wojnie Światowej zainteresowaniu obszarem Morza Bałtyckiego, ponownie zwrócono na niego uwagę , rozwinęła się również wymiana naukowa. Prace założonej w 1992 roku Rady Państw Morza Bałtyckiego ukierunkowane były na zintensyfikowanie współpracy krajów sąsiadujących. Strategia regionu Morza Bałtyckiego Unii Europejskiej z 2009 roku skoncentrowana jest na promowaniu obszaru Morza Bałtyckiego jako regionu wzorcowego i regionu przyszłości.

Kończąc swe rozważania profesor North zachęcał do dalszych badań ukierunkowanych na kwestie regionalne. Rozważał potencjalne zagadnienia dotyczące ponadregionalnego porównania regionów morskich i lądowych, czy analizy porównawczej skupiającej się na  kwestii portów na poziomie europejskim bądź światowym.

24
kwi
Konferencja
Longue duree der Regionalitäten
Czytaj więcej