Aktualności


23
wrz

Oferta pracy

Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie pod egidą Fundacji Maxa Webera poszukuje w najbliższym możliwym terminie pracownika/pracowniczkę do realizacji…
Czytaj dalej
23
wrz

CfP: Scholarship and Intellectuality among the Lithuanian Jews. 18th to 20th Century

The year 2020 marks the 300th anniversary of the birth of Rabbi Elijah ben Solomon Zalman, the Vilna Gaon, who was a major and lasting influence on the Jews…
Czytaj dalej
20
wrz

Wizyta minister Anji Karliczek

Podczas wizyty w Warszawie 17 września 2019 roku Federalna Minister Oświaty i Badań Naukowych Anja Karliczek zaznajomiła się z pracą warszawskiego NIH.…

Czytaj dalej
20
wrz

"Nasza Wojna" Książką Historyczną Roku 2019

Prof. Maciej Górny, pracownik naukowy NIH w Warszawie, oraz prof. Włodzimierz Borodziej otrzymali I nagrodę w konkursie Książka Historyczna Roku im. Karola…
Czytaj dalej
12
sie

Publikacja angielskiego przekładu pracy Stephana Lehnstaedta o życiu codziennym okupantów w Warszawie i Mińsku

Stephan Lehnstaedt bada na przykładzie Warszawy i Mińska, w jakich warunkach wielu Niemców aktywnie uczestniczyło w okupacji i masowych mordach. Kreśli obraz…
Czytaj dalej
09
sie

Informacja

W czwartek i piątek, 15 i 16 sierpnia 2019 roku, Instytut i Biblioteka będą zamknięte.  Zapraszamy ponownie od 19 sierpnia.

Godziny otwarcia Instytutu
poniedział…
Czytaj dalej
08
sie

Transregionalna Akademia Letnia w Dnieprze – dyskusja młodych naukowców o przemocy, traumie i kulturze pamięci

Wschodnioukraińska metropolia Dniepr była w dniach  10–17 lipca 2019 r. miejscem Transregionalnej Akademii Letniej „After Violence: The (Im-)Possibility of…
Czytaj dalej
07
sie

Biblioteka – bilans działalności

Bogate, dostępne na miejscu zbiory naszej biblioteki poszerzyły się w minionym roku o 1700 nowych pozycji. Tym samym księgozbiór powiększył się do ponad 89…
Czytaj dalej
05
sie
źródło: NISE

Mniejszości i grupy ludnościowe na pograniczach

W dniach 27–29 maja 2019 r. warszawski NIH był gospodarzem posiedzeń gremiów i współorganizatorem konferencji platformy badawczej „National movements and…
Czytaj dalej
29
lip

Dyskusja o ładzie wersalskim w Europie Środkowej i Wschodniej na międzynarodowej konferencji w Poznaniu

Setnej rocznicy traktatów pokojowych z Wersalu, St. Germain i Trianon była poświęcona konferencja zorganizowana wspólnie przez warszawski NIH, Fundację…
Czytaj dalej
26
lip

CfP: Konferencja „Early Modern Metaphors of Knowledge” w Pradze

In his “baroque” novel The Island of the Day Before, Umberto Eco devoted a chapter to a debate about metaphors. A learned Jesuit, Padre Emanuele, praises…
Czytaj dalej
23
lip

Porządki czasowe Praskiej Wiosny

Nawiązując do wprowadzonych przez Reinharta Kosellecka kategorii poznawczych „przestrzeń doświadczenia” i „horyzont oczekiwań”, Martin Schulze-Wessel pytał w…

Czytaj dalej
19
lip

Nowa publikacja o związkach polsko-saskich w XVIII wieku

W okresie unii personalnej Polski i Saksonii (1697-1763) Drezno stało się ważnym środowiskiem dla polsko-litewskich polityków, żołnierzy, artystów i kupców.…
Czytaj dalej
18
lip

Nowoczesne tendencje w późnym Cesarstwie Rosyjskim

Badaczki i badacze z Litwy, Łotwy, Rosji, Izraela, Japonii, Polski, Włoch, Wielkiej Brytanii i Niemiec spotkali się 20 i 21 czerwca w Wilnie na zaproszenie…
Czytaj dalej
10
lip

Sprawozdanie Roczne 20168 NIH w Warszawie

Miło nam poinformować, że jest już dostępne - zarówno w wersji elektronicznej, jak i drukowanej - Sprawozdanie Roczne 2018 naszego Instytutu. Raport, dostępny w…
Czytaj dalej

03
maj
Konferencja
Connecting Catholics in a Divided World: The Vatican and the Local Roman and Greek Catholic Church in Eastern Europe as an Intermediary in the Cold War (1945–1978)
Czytaj dalej