Godziny otwarcia
Instytut: | poniedziałek - czwartek piątek | godz. 9 -17 godz. 9 -15 |
Biblioteka: | poniedziałek, wtorek, czwartek środa piątek | godz. 10 -17 godz. 10 -18 godz. 10 -14 |
Dojazd
Połączenie z lotniska OKĘCIE:
Z lotniska OKĘCIE dotrzecie Państwo do Instytutu korzystając z linii autobusowej „175” (kierunek „Dworzec Gdański”); należy wysiąść na przystanku „Foksal”; stąd iść dalej ulicą Nowy Świat w kierunku południowym, do Placu Trzech Krzyży, i dalej do Alei Ujazdowskich; Instytut znajduje się po prawej stronie ca. 300m od Placu Trzech Krzyży; cała droga z przystanku autobusowego do Instytutu trwa ca. 5 minut.
Połączenie z dworca kolejowego WARSZAWA CENTRALNA:Z dworca „Warszawa Centralna” dotrzecie Państwo do Instytutu korzystając z linii tramwajowej, kierunek „PRAGA” (przystanek znajduje się naprzeciwko głównego wejścia do hali dworca - trzeba przejść przejściem podziemnym); proszę wysiąść na przystanku „Muzeum Narodowe”, a następnie przejść pieszo ulicą Nowy Świat w kierunku południowym do Placu Trzech Krzyży, i dalej do Alei Ujazdowskich; Instytut znajduje się po prawej stronie ca. 300m od Placu Trzech Krzyży; cała droga z przystanku tramwajowego do Instytutu trwa ca. 5 minut.
Budynek Instytutu
Siedzibą Instytutu jest od roku 2002 objęty ochroną zabytków miejski pałac, wybudowany w latach 1877-1878 według projektu architekta Józefa Hussa (1846–1904) dla rodziny senatora Jana Karnickiego, i dlatego nazwany Pałacem Karnickich. Ten dwupiętrowy zwieńczony attyką pałac wykonany w stylu neorenesansu, wykazuje także wpływy architektury berlińskiej. Józef Huss studiował w Berlinie i jako wzór pałacu mogła posłużyć mu zaprojektowana przez Georga Friedricha Hitziga willa przy Bellevue-Strasse 10 w Berlinie. Pałac Karnickich jest rzadkim w Warszawie przykładem obiektu, który przetrwał nieuszkodzony II wojnę światową i od czasu swego powstania nie uległ żadnym istotnym przeobrażeniom. Szczegółowy opis historyczno-architektoniczny pałacu więcej.
wrz
