BUCERIUS-LECTURE pt. Polskie i niemieckie postrzeganie historii, WINY

Wykład

śro. 16.05.2007 | 18:00 -
śro. 16.05.2007 | 20:00
Warszawa

Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na kojelny z cyklu wykładów, wspieranych przez Fundację ZEIT, w ramach BUCERIUS-LECTURE pt. "Polskie i niemieckie postrzeganie historii". W spotkaniu na temat WINY udział wezmą prof. dr hab. Gesine Schwan, prof. dr hab. Anna Wolff-Powęska, moderacja: prof. dr hab. Paweł Machcewicz

Niniejsze spotkanie jest ostatnim z drugiego już cyklu Rozmów Buceriusa pt. „Polskie i niemieckie postrzeganie historii”, organizowanych przez Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie i wspieranych przez Fundację ZEIT. Ich celem jest zachęcenie do dialogu zarówno polskich jak i niemieckich historyków. Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie służy jako instytucja pośrednicząca pomiędzy niemiecką a polską nauką historiograficzną. Stąd też NIH chciałby w owym cyklu wykładów bliżej określić instytucjonalne i metodologiczne uwarunkowania, wyznaczające ramy polsko-niemieckiego dyskursu historycznego. Ponadto wydaje się nam tak samo ważne, aby nie koncentrować się tylko na kwestiach związków historycznych, lecz również postawić pytania o paradygmaty badawcze, tradycje naukowe oraz instytucjonalne zakorzenienie nauki w obu krajach. W tym celu organizujemy regularnie „podwójne” wykłady, zapraszając specjalistę z Polski i z Niemiec.

Cieszymy się bardzo, że w tej rozmowie wezmą udział trzej wybitni specjaliści, zajmujący się tematyką winy. Ich zamiarem będzie prześledzenie odmiennego historycznego rozwoju kategorii „winy” w Polsce i w Niemczech oraz próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, jaką funkcję miały te kategorie w historii i na ile aktualne są we współczesnych społeczeństwach.

Gesine Schwan jest profesorem politologii, a od 1999 r. rektorem Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Opublikowała liczne prace naukowe dotyczące normatywnych zagadnień demokracji i socjalizmu, historii myśli politycznej oraz psychologii politycznej, m. in. Demokratische politische Identität: Deutschland, Polen und Frankreich im Vergleich [Demokratyczna tożsamość polityczna: Niemcy, Polska i Francja - porównanie], Wiesbaden 2006, Vertrauen und Politik: Politische Theorie im Zeitalter der Globalisierung [Zaufanie a polityka: teoria polityczna w okresie globalizacji], Stuttgart 2006; Politik und Schuld. Die zerstörerische Macht des Schweigens [Polityka a wina. Niszcząca siła milczenia], Frankfurt 2001.

Anna Wolff-Powęska jest profesorem historii, a do 2004 r. była dyrektorem Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe obracają się przede wszystkim wokół historii myśli politycznej i kultury politycznej. Spośród licznych prac, które wydała, należy w tym miejscu wymienić: A bliźniego swego …: Kościoły w Niemczech wobec „problemu żydowskiego“, Poznań 2004; razem z Dieterem Bingenem wydała: Polacy – Niemcy: Sąsiedztwo z dystansu, Poznań 2004.

Paweł Machcewicz jest obecnie profesorem w Zakładzie Historii Współczesnej i Myśli Politycznej na Uniwersytecie w Toruniu oraz wykładowcą historii i polityki na Collegium Civitas. Opublikował liczne pozycje na temat historii współczesnej, ostatnio m. in. z Krzysztofem Persakiem: Wokół Jedwabnego, 2 tomy, Warszawa 2002; razem z Edmundem Dmitrówem i Tomaszem Szarotą: Der Beginn der Vernichtung: Zum Mord an den Juden in Jedwabne und Umgebung im Sommer 1941. Neue Forschungsergebnisse polnischer Historiker [Początek Holocaustu: o morderstwie na Żydach w Jedwabnem i okolicy w lecie 1941. Nowe wyniki badań polskich historyków], Osnabrück 2004.

03
maj
Konferencja
Connecting Catholics in a Divided World: The Vatican and the Local Roman and Greek Catholic Church in Eastern Europe as an Intermediary in the Cold War (1945–1978)
Czytaj dalej