dr Bernhard Struck & Marcel Koschek (St. Andrews): Polscy esperantyści jako lokalni internacjonaliści? Ruch esperancki w Europie Środkowo-Wschodniej od lat 80. XIX wieku do 1930 roku (online)

Wykład

wto. 27.10.2020 | 14:00
Warszawa

Ludwik Leijzer Zamenhof. Samo nazwisko budzi z reguły następujące skojarzenia: esperanto, Białystok, Polska, język uniwersalny. Dzięki swoim dwóm pierwszym publikacjom – Unua Libro (1887) i Dua Libro (1888) – „doktor Esperanto” uchodzi za twórcę tego języka i ojca ruchu esperanckiego, znajdującego od ok. 1900 roku zwolenników w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Belgii i Holandii. Kim jednak byli wcześni polscy esperantyści? Jak nawiązywali ze sobą współpracę w Polsce i poza Polską na szczeblu lokalnym, regionalnym, narodowym i transnarodowym? Jakie znaczenie i jaką funkcję miało esperanto dla pierwszych pokoleń polskich esperantystów? Bernhard Struck i Marcel Koschek przypatrują się w tym wykładzie polskiemu i środkowoeuropejskiemu ruchowi esperanckiemu przez pryzmat rozmaitych płaszczyzn i przestrzeni – międzynarodowych kongresów, lokalnych stowarzyszeń esperanckich, czasopism i korespondencji.

Bernhard Struck Associate Professor in Modern European History na Uniwersytecie St. Andrews (UK). Stopień doktora uzyskał w 2003 r. na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie i Université Sorbonne. Bernhard Struck jest dyrektoremzałożycielem Institute for Transnational & Spatial History w St. Andrews. Prowadzi badania w dziedzinie badań historycznych nad podróżami, koncepcji przestrzeni, historii nauki, historii porównawczej i transnarodowej. Od 2019 r. kieruje projektem Esperanto and Internationalism, c. 1880s–1930s.

Marcel Koschek studiował historię i nauki polityczne w Würzburgu i Bonn. Od 2019 r. jest doktorantem na University of St. Andrews. Obecnie pracuje nad projektem zatytułowanym Local Internationalists. Polish and Central European Esperantist Networks between the local, national and global, 1880–1920s.

<link file:1743 _blank download>ULOTKA

 

Wykład odbędzie się 27 października 2020 roku o godz. 14:00 w formie on-line na platformie Zoom. Wykład zostanie wygłoszony w języku niemieckim. Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne w języku polskim.

 

Link do wykładu: us02web.zoom.us/j/83513370147

03
maj
Konferencja
Connecting Catholics in a Divided World: The Vatican and the Local Roman and Greek Catholic Church in Eastern Europe as an Intermediary in the Cold War (1945–1978)
Czytaj dalej