Prof. dr. hab. Thomas Großbölting (Münster): "Co zrobić ze spadkiem po komuniźmie? Badanie dyktatur w polsko-niemieckiej perspektywie porównawczej"

Wykład

wto. 22.05.2012 | 18:00 -
wto. 22.05.2012 | 20:00
Warszawa

Mimo, że różnice polityczne, administracyjne a także częściowo gospodarcze Niemiec Wschodnich i Zachodnich stopniowo się zacierają, nadal istnieje coś, co różni Niemców wschodnich i zachodnich. Jest to pytanie o to, czym była NRD. Totalitarną dyktaturą i państwem policyjnym? Czy też ojczyzną milionów nowych obywateli RFN, o których kolektywną pamięci należy zadbać? Z jednej strony toczy się debata o akta Służby Bezpieczeństwa byłej NRD (Stasi), z drugiej zaś pogłębia się zjawisko tzw. ostalgii, zacierającej ostrość spojrzenia na 40 lat realnego socjalizmu. Wykład zadaje pytanie o drogi – właściwe i błędne na tle różnych dylematów – którymi idzie niemiecka historia polityczna i kolektywne wyobrażenia przeszłości. Porównanie z przykładami polskimi służy wypracowaniu możliwości i granic pojmowania przeszłości przez Niemców.
 
 
Thomas Großbölting (ur. 1969) jest profesorem historii nowożytnej i najnowszej na Uniwersytecie w Münster. Wcześniej wykładał w Magdeburgu i w Toronto a w latach 2005-2007 kierował Wydziałem Edukacji i Badań Naukowych w Biurze Pełnomocnika ds Akt Służby Bezpieczeństwa NRD. Obok zagadnień historii polityki i kultury pamięci zajmuje się historią współczesną religii a także historią industrializacji. Wydał ostatnio następujące publikacje: „Friedensstaat, Leseland, Sportnation? DDR-Legenden auf dem Prüfstand“ (2009) und „Das Ende des Kommunismus. Die Überwindung der Diktaturen in Europa und ihre Folgen“ (2010).

03
maj
Konferencja
Connecting Catholics in a Divided World: The Vatican and the Local Roman and Greek Catholic Church in Eastern Europe as an Intermediary in the Cold War (1945–1978)
Czytaj dalej