Prof. dr. Wolfram Drews: "Das Wissen eines mittelalterlichen Grenzgängers – Petrus Alfonsi zwischen jüdischer, islamischer und christlicher Welt"

Wykład

wto. 09.10.2012 | 18:00 -
wto. 09.10.2012 | 20:00
Warszawa

Jak w sposób profesjonalny przekazać swoją wiedzę? Przed takim wyzwaniem stał na początku XII wieku Petrus Alfonsi, Żyd urodzony w islamskiej Hiszpanii, który – po tym jak został ochrzczony – starał się zrobić karierę w chrześcijańskiej Europie Zachodniej, jako niezależny nauczyciel astronomii. Znany jest przede wszystkim, jako propagator blisko-wschodnich tradycji naukowych, ale także jako autor mającego cechy autobiograficzne dialogu pomiędzy żydem i chrześcijaninem, w którym po raz pierwszy chrześcijanom z Europy przekazana została dalece autentyczna, niezafałszowana wiedza o Koranie, jak również o literaturze rabinistycznej. Przedmiotem wykładu jest kwestia szans i ryzyka egzystencji pomiędzy społecznościami, wywodzącymi się z różnorodnych kultur religijnych.

Wolfram Drews (ur. 1966) jest profesorem historii wczesnego i pełnego średniowiecza na westfalskim Uniwersytecie Wilhelma w Münster. Po studiach historii, judaistyki, teologii, anglistyki i romanistyki w Berlinie, Jerozolimie i Cordobie wykładał i prowadził badania naukowe na uniwersytetach w Ge-tyndze, Bonn, Kolonii, Berlinie i Bochum. W semestrze letnim 2012, na zaproszenie Trustees for Harvard University, przebywał na stypendium naukowym w Dumbarton Oaks (Waszyngton). Jego zagadnienia badawcze obejmują stosunki transkulturowe, komparatystykę historyczną oraz kwestię umiejscowienia europejskiego średniowiecza w globalnym kontekście historycznym. Z jego publikacji można wymienić m.in.: „Die Karolinger und die Abbasiden von Bagdad. Legitimationsstrategien frühmittelalterlicher Herrscherdynastien im transkulturellen Vergleich“ (2009), jak również „Zeugnis und Zeugenschaft. Perspektiven aus der Vormoderne“ (2011).

03
maj
Konferencja
Connecting Catholics in a Divided World: The Vatican and the Local Roman and Greek Catholic Church in Eastern Europe as an Intermediary in the Cold War (1945–1978)
Czytaj dalej