BUCERIUS-LECTURE pt. Polskie i niemieckie postrzeganie historii, PAŃSTWO A SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE

Kolokwium

pon. 16.04.2007 | 18:00 -
pon. 16.04.2007 | 20:00
Warszawa

Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na kojelny z cyklu wykładów, wspieranych przez Fundację ZEIT, w ramach BUCERIUS-LECTURE pt. "Polskie i niemieckie postrzeganie historii". W spotkaniu na temat PAŃSTWO A SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE udział wezmą prof. dr hab. Dieter Gosewinkel, prof. dr hab. Mira Marody

Niniejsze spotkanie jest przedostatnim z drugiego już cyklu Rozmów Buceriusa pt. „Polskie i niemieckie postrzeganie historii”, organizowanych przez Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie i wspieranych przez Fundację ZEIT. Ich celem jest zachęcenie do dialogu zarówno polskich jak i niemieckich historyków. Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie służy jako instytucja pośrednicząca pomiędzy niemiecką a polską nauką historiograficzną. Stąd też NIH chciałby w owym cyklu wykładów bliżej określić instytucjonalne i metodologiczne uwarunkowania, wyznaczające ramy polsko-niemieckiego dyskursu historycznego. Ponadto wydaje się nam tak samo ważne, aby nie koncentrować się tylko na kwestiach związków historycznych, lecz również postawić pytania o paradygmaty badawcze, tradycje naukowe oraz instytucjonalne zakorzenienie nauki w obu krajach. W tym celu organizujemy regularnie „podwójne” wykłady, zapraszając specjalistę z Polski i z Niemiec.
Cieszymy się bardzo, że trzej wybitni specjaliści, zajmujący się tematyką państwa i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i w Niemczech przeprowadzą ósmą już rozmowę Buceriusa. Ich zamiarem będzie prześledzenie odmiennego historycznego rozwoju kategorii „państwo” i „społeczeństwo obywatelskie” w Polsce i w Niemczech oraz próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, jaką funkcję miały te kategorie w historii i na ile aktualne są we współczesnych społeczeństwach.

Mirosława Marody jest profesorem socjologii i psychologii społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się teoriami zachowań społecznych, reprezentacji społecznych oraz socjolingwistyką, ponadto w swoich badaniach koncentruje się na wartościach politycznych oraz pytaniach metodologicznych. Spośród jej licznych publikacji należy wymienić pod kątem tematu wieczoru: Co nam zostało z tych lat…: Społeczeństwo polskie u progu zmiany systemowej, Londyn 1991; razem z Ewą Gucwa-Leśny: Podstawy życia społecznego w Polsce, Warszawa 1996; razem z Jerzym Wilkinem: Na prostej? Polska w przededniu członko-stwa w UE. EU-Monitoring VII, Warszawa 2004, oraz Polacy ’80. Wizje rzeczywistości dnia (nie)codziennego, Warszawa 2004.
Dieter Gosewinkel obecnie pracuje w Wissenschaftszentrum Berlin für Sozialforschung. Obok historii konstytucjonalizmu interesuje się kierowaniem gospodarką i prawem w dykta-turach europejskich XX wieku, jak i historią porównawczą obywatelstwa w Europie w XIX i XX wieku. Na temat wieczoru napisał m.in.: Einbürgern und ausschließen. Die Nationalisierung der Staatsangehörigkeit vom Deutschen Bund bis zur Bundesrepublik Deutschland [Naturalizacja i wyłączenie. Nacjonalizacja obywatelstwa od Związku Niemieckiego do Republiki Federalnej Niemiec], Göttingen 2001; jako wydawca razem z Dieterem Ruchtem, Wolfgangiem van den Daele i Jürgenem Kocka: Zivilgesellschaft – national und transnational [Społeczeństwo obywatelskie – narodowe i transnarodowe], Berlin 2004; razem z Johannesem Masingiem wydał: Die Verfassungen in Europa 1789-1949. Wissenschaftliche Textediti-on unter Einschluss sämtlicher Änderungen und Ergänzungen sowie mit Dokumenten aus der englischen und amerikanischen Verfassungsgeschichte [Konstytucje w Europie 1789-1949. Naukowa edycja tekstu z wszelkimi zmianami i uzupełnieniami oraz z dokumentami z angiel-skiej i amerykańskiej historii konstytucjonalizmu], Monachium 2006.

Inka Słodkowska pracuje w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, gdzie zajmuje się przede wszystkim badaniami w mającym tam swoją siedzibę Archiwum Partii Politycznych. Ponadto od wielu lat powiązana jest blisko z czasopismem „Więź”. Opublikowała liczne prace dotyczące programów politycznych partii i ugrupowań politycznych działających podczas poszczególnych wyborów w Polsce w zeszłych latach, ostatnio: Eurowybory 2004. Kandydaci i programy, Warszawa 2005; na temat wieczoru opublikowała: Społeczeństwo obywatelskie na tle historycznego przełomu: Polska 1980-1989, Warszawa 2006.

03
maj
Konferencja
Connecting Catholics in a Divided World: The Vatican and the Local Roman and Greek Catholic Church in Eastern Europe as an Intermediary in the Cold War (1945–1978)
Czytaj dalej