BUCERIUS-LECTURE pt. Polskie i niemieckie postrzeganie historii. PRAWO

Kolokwium

pon. 15.01.2007 | 18:00 -
pon. 15.01.2007 | 20:00
Warszawa

prof. dr hab. Mirosław Wyrzykowski, prof. dr hab. Michael Stolleis, moderacja: prof. dr. hab. Hubert Izdebski

Niniejsze spotkanie jest piątym z drugiego już cyklu Rozmów Buceriusa pt. „Polskie i niemieckie postrzeganie historii”, organizowanych przez Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie i wspieranych przez Fundację ZEIT. Ich celem jest zachęcenie do dialogu zarówno polskich jak i niemieckich historyków. Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie służy jako instytucja pośrednicząca pomiędzy niemiecką a polską nauką historiograficzną. Stąd też NIH chciałby w owym cyklu wykładów bliżej określić instytucjonalne i metodologiczne uwarunkowania, wyznaczające ramy polsko-niemieckiego dyskursu historycznego. Ponadto wydaje się nam tak samo ważne, aby nie koncentrować się tylko na kwestiach związków historycznych, lecz również postawić pytania o paradygmaty badawcze, tradycje naukowe oraz instytucjonalne zakorzenienie nauki w obu krajach. W tym celu organizujemy regularnie „podwójne” wykłady, zapraszając specjalistę z Polski i z Niemiec.

Cieszymy się bardzo, że trzej wybitni specjaliści, zajmujący się złożoną tematyką prawa w Polsce i w Niemczech przeprowadzą piątą już rozmowę z drugiego cyklu Rozmów Buceriusa. Ich zamiarem będzie prześledzenie odmiennego historycznego rozwoju tematyki prawa w Polsce i w Niemczech oraz próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, jaką funkcję miała ta kategoria w historii i na ile aktualna jest we współczesnych społeczeństwach.
Michael Stolleis
ostatnio od roku 1991 aż do przejścia na emeryturę w październiku 2006 r. był dyrektorem Max-Planck-Institut für europäische Rechtsgeschichte we Frankfurcie nad Menem, jest członkiem różnych akademii i stowarzyszeń naukowych w Niemczech i za granicą. Zajmuje się przede wszystkim najnowszą historią prawa oraz historią prawa publicznego. Spośród jego licznych publikacji wymienić należy: Geschichte des öffentlichen Rechts in Deutschland [Historia prawa publicznego w Niemczech], 3 tomy. München 1988-1999; Geschichte des Sozialrechts in Deutschland. Ein Grundriss [Zarys historii prawa socjalnego w Niemczech], Stuttgart 2003; Recht im Unrecht. Studien zur Rechtsgeschichte des Nationalsozialismus [Prawo w bezprawiu. Studium historii prawa okresu narodowego socjalizmu], wyd. 2. Frankfurt am Main 2006.

Mirosław Wyrzykowski jest od 2001 roku sędzią Trybunału Konstytucyjnego, wcześniej wykładał jako profesor w Schweizerisches Institut für vergleichendes Recht w Lozannie, w Central European University w Budapeszcie oraz na Uniwersytecie Warszawskim. Jest członkiem różnych rad oraz towarzystw naukowych. Zajmuje się przede wszystkim prawem administracyjnym i konstytucyjnym, opublikował liczne pozycje dotyczące tej tematyki, m. in.: Sądowa kontrola decyzji administracyjnych w państwie socjalistycznym, Warszawa 1978; Constitutional Cultures, Warsaw 2000; razem z Cezarym Banasińskim: Prawo gospodarcze: Zagadnenia administracyjnoprawne, 5. wyd. Warszawa 2005; Prawa stają się prawem. Status jednostki a tendencje rozwojowe prawa. Konferencja Wydziału Prawa i Administracji 25 lutego 2005 r., Warszawa 2006.

Hubert Izdebski, profesor zwyczajny na Uniwersytecie Warszawskim, dyrektor Instytutu Nauk o Państwie Wydziału Prawa i Administracji; adwokat i wykładowca Collegium Civitas; od 1991 r. zaangażowany w prace nad reformą administracji publicznej, współautor wielu projektów aktów normatywnych i komentarzy, ekspert OECD-SIGMA w zakresie zarządzania publicznego i public governance. Profesor Izdebski jest autorem licznych publikacji z zakresu administracji publicznej, jej dziejów i styku prawa publicznego i cywilnego, w tym m. in.: Introduction to Public Administration and Administrative Law, Warsaw 2006; Administracja publiczna – zagadnienia ogólne – wraz z Michałem Kuleszą, wyd. 3, Warszawa 2001; Historia myśli politycznej i prawnej, wyd. 4 – 2006; Fundacje i stowarzyszenia, wyd. 12, Krasnobród 2004.

29
kwi
Wykład
Prof. dr hab. Karsten Brüggemann (Tallinn): A Transnational Perspective on the Baltic Wars of Independence
Czytaj dalej