dr Bernhard Struck & Marcel Koschek (St. Andrews): Polscy esperantyści jako lokalni internacjonaliści? Ruch esperancki w Europie Środkowo-Wschodniej od lat 80. XIX wieku do 1930 roku (online)

Wykład

wto. 27.10.2020 | 14:00
Warszawa

Ludwik Leijzer Zamenhof. Samo nazwisko budzi z reguły następujące skojarzenia: esperanto, Białystok, Polska, język uniwersalny. Dzięki swoim dwóm pierwszym publikacjom – Unua Libro (1887) i Dua Libro (1888) – „doktor Esperanto” uchodzi za twórcę tego języka i ojca ruchu esperanckiego, znajdującego od ok. 1900 roku zwolenników w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Belgii i Holandii. Kim jednak byli wcześni polscy esperantyści? Jak nawiązywali ze sobą współpracę w Polsce i poza Polską na szczeblu lokalnym, regionalnym, narodowym i transnarodowym? Jakie znaczenie i jaką funkcję miało esperanto dla pierwszych pokoleń polskich esperantystów? Bernhard Struck i Marcel Koschek przypatrują się w tym wykładzie polskiemu i środkowoeuropejskiemu ruchowi esperanckiemu przez pryzmat rozmaitych płaszczyzn i przestrzeni – międzynarodowych kongresów, lokalnych stowarzyszeń esperanckich, czasopism i korespondencji.

Bernhard Struck Associate Professor in Modern European History na Uniwersytecie St. Andrews (UK). Stopień doktora uzyskał w 2003 r. na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie i Université Sorbonne. Bernhard Struck jest dyrektoremzałożycielem Institute for Transnational & Spatial History w St. Andrews. Prowadzi badania w dziedzinie badań historycznych nad podróżami, koncepcji przestrzeni, historii nauki, historii porównawczej i transnarodowej. Od 2019 r. kieruje projektem Esperanto and Internationalism, c. 1880s–1930s.

Marcel Koschek studiował historię i nauki polityczne w Würzburgu i Bonn. Od 2019 r. jest doktorantem na University of St. Andrews. Obecnie pracuje nad projektem zatytułowanym Local Internationalists. Polish and Central European Esperantist Networks between the local, national and global, 1880–1920s.

ULOTKA

 

Wykład odbędzie się 27 października 2020 roku o godz. 14:00 w formie on-line na platformie Zoom. Wykład zostanie wygłoszony w języku niemieckim. Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne w języku polskim.

Link do wykładu: us02web.zoom.us/j/83513370147

22
kwi
Konferencja
Warsztaty „Infrastructures of Memory. Actants of Globalisation and their Impact on German and Polish Memory Culture”
Czytaj więcej