Żegnamy naszego Kolegę

Dr Christian Domnitz (1975 – 2015)

Nieoczekiwanie zmarł w Warszawie nasz kolega Christian Domnitz.  W październiku br. dołączył do zespołu Niemieckiego Instytutu Historycznego, gdzie - jako stypendysta długoterminowy - podjął działalność w temacie badawczym Przemoc i obca władza w 20. wieku – „stuleciu skrajności”. Już w ciągu tych kilku tygodni Christian Domnitz stał się naszym cenionym kolegą. Podczas dyskusji naukowych, ale także w rozmowach prywatnych potrafił w sposób uważny i skoncentrowany przedstawiać inspirując kwestie i udzielać pomocnych sugestii.
Mimo to, iż Christian Domnitz należał do młodszej generacji historyków, udało mu się zdobyć duże uznanie, jako specjalisty z zakresu wschodnioeuropejskiej historii nowożytnej i najnowszej. Już podczas swoich studiów historii, politologii i ekonomii na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie i na Uniwersytecie Karola w Pradze (1995-2003) ukształtowały się jego późniejsze zainteresowania badawcze. W swych wcześniejszych pracach odniósł się przede wszystkim do czeskiej historii. Pracę dyplomową poświęcił problematyce tzw. dekretów Beneša w debatach Parlamentu Europejskiego i parlamentu czeskiego w przededniu wejścia Czech do Unii Europejskiej. Realizując ten temat Christian Domnitz dowiódł swego talentu, jako naukowiec i autor historycznych i politologicznych tekstów. O tym, że trafił w odpowiednią tonację w tym wzbudzającym wiele kontrowersji temacie, świadczy opublikowana w tym samym czasie w Niemczech i w Czechach monografia.
Właśnie przed kilkoma miesiącami ukazała się jego książka „Hinwendung nach Europa. Neuorientierung und Öffentlichkeitswandel im Staatssozialismus (1975–1989)“, w wydawanej przez Wolfganga Schmale serii „Herausforderungen“ (Wyzwania). Nawiązuje ona do obronionej w roku 2011 na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie n/Odrą pracy doktorskiej, w której Christian Domnitz analizuje koncepcje europejskie i reprezentacje europejskie w Polsce Ludowej, Czechosłowacji i NRD, biorąc pod uwage zarówno oficjalne założenia,  jak i te opozycyji.
Przygotowując swój doktorat Christian Domnitz otrzymał wiele stypendiów naukowych, m.in. w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie (2008), czy też w Centrum Europejskich Badań Porównawczych Uniwersytetu w Kolonii (2010-2011). W latach 2007 -2011 pracował w Centrum Badań nad Historią Współczesną w Poczdamie, a ostatnio do czasu przeniesienia się do Warszawy, w Urzędzie Pełnomocnika Federalnego do spraw Materiałów Państwowej Służby Bezpieczeństwa NRD (BStU) w Berlinie.
Oprócz wymienionych publikacji, Christian Domnitz jest autorem licznych artykułów naukowych, esejów, recenzji, referatów i tłumaczeń z języka czeskiego, jak również współwydawcą tomu  „Europa im Ostblock. Vorstellungen und Diskurse 1945–1991“ (Köln 2008, wspólnie z José Maria Faraldo i Pauliną Gulińską-Jurgiel).
Równocześnie z karierą naukową Christian Domnitz odebrał wykształcenie publicystyczne i wiele lat pracował jako wolny dziennikarz Berliner Tagesspiegel. Swoją działalność naukową Christian Domnitz przedstawiał na swojej stronie internetowej www.christian-domnitz.eu
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o nagłej śmierci Christiana Domnitza. W jego osobie tracimy cenionego kolegę i wybitnego naukowca. Jego Rodzinie wyrażamy serdeczne wyrazy współczucia.

W imieniu kierownictwa i pracowników NIH w Warszawie
Miloš Řezník, dyrektor Instytutu
Sabine Stach, rzeczniczka pracowników naukowych

03
maj
Konferencja
Connecting Catholics in a Divided World: The Vatican and the Local Roman and Greek Catholic Church in Eastern Europe as an Intermediary in the Cold War (1945–1978)
Czytaj dalej