Aktualności


12
kwi

Zmarła Anna Kędziorek

Z żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Anny Kędziorek, redaktor naczelnej Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego. Pani red. Anna Kędziorek wspierała NIH w…
Czytaj dalej
02
kwi

Spokojnych Świąt Wielkanocnych!

Wszystkim Partnerom, Współpracownikom i Przyjaciołom NIH w Warszawie życzymy, aby czas świąt był okazją do odpoczynku, a także wypełniał Wasze/Państwa serca…
Czytaj dalej
01
kwi

Oferta współpracy

Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie poszukuje współpracowników zewnętrznych do opracowywania tekstów niemieckich i polskich oraz do prac redakcyjnych i…
Czytaj dalej
31
mar

Cykl rozmów online na temat historii wizualnej - film 7

Siódma rozmowa z cyklu o historii wizualnej poświęcona jest pograniczom historii sztuki i historii regionów. Sabine Jagodzinski z NIH w Warszawie opowiada o…
Czytaj dalej
29
mar

Aborcja i antykoncepcja w Europie Środkowo-Wschodniej

Od października 2020 roku tysiące kobiet protestują na ulicach polskich miast przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Podobnie jak na Słowacji także w Polsce…

Czytaj dalej
24
mar

Nowa publikacja: Gry w realnym socjalizmie

W okresie realnego socjalizmu w milionach pokoi w mieszkaniach prywatnych, w koszarach, salach lekcyjnych i knajpach ludzie uprawiali gry: karciane, planszowe,…
Czytaj dalej
18
mar

Szlachta bez granic

Konferencja "Szlachta bez granic? Tożsamości i reprezentacje w Prusach Królewskich i Książęcych" (Adel ohne Grenzen? Identitäten und Repräsentation zwischen…
Czytaj dalej
12
mar

W przededniu drugiej wojny światowej

Przyczynom i skutkom działania politycznego w przededniu drugiej wojny światowej był poświęcony wykład Piotra M. Majewskiego, wygłoszony 24 lutego. Polski…
Czytaj dalej
10
mar

Cykl rozmów online na temat historii wizualnej - film 6

Gościem szóstej rozmowy o historii wizualnej jest Prof. Piotr Zwierzchowski. Opowiada on o pracy nad historią kina oraz o tym, czego filmoznawcy szukają w…
Czytaj dalej
04
mar

Nabór wniosków na stypendia podoktoranckie

Das Deutsche Historische Institut in Warschau vergibt im Rahmen seiner Aufgaben und nach Maßgabe der ihm zur Verfügung stehenden Haushaltsmittel zum 1. Mai 2021…
Czytaj dalej
25
lut

Cykl rozmów online na temat historii wizualnej - film 5

W piątej już rozmowie o historii wizualnej przedstawiamy projekt, który realizowany był w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie. Zastępczyni Dyrektora,…
Czytaj dalej
16
lut

Podróż papieża do Polski w 1979 roku

Pierwsza podróż papieża Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 roku uchodzi za ważny punkt zwrotny w polskiej historii najnowszej. Jaki jednak wpływ miała owa…
Czytaj dalej
10
lut

Cykl rozmów online na temat historii wizualnej - film 4

Gościem naszej czwartej rozmowy o historii wizualnej jest Piotr Witek z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. W rozmowie z Magdaleną…
Czytaj dalej
09
lut

Nowa publikacja: Politika odkazu

Jana Palacha i mało znanego poza Niemcami Oskara Brüsewitza łączy podobny los. Brüsewitz, pastor z okolic Zeitz w NRD, podpalił się w sierpniu 1976 roku w…
Czytaj dalej
08
lut

Pozew o zniesławienie przeciwko badaczom Holokaustu

9 lutego 2021 roku Sąd Okręgowy w Warszawie rozstrzygnie pozew o zniesławienie przeciwko dwojgu badaczom Holokaustu – profesorowi Janowi Grabowskiemu i profesor…
Czytaj dalej

06
maj
Wykład
Prof. dr hab. Laura Hindelang (Bern): Tracing Women's Architectural Roles in the 1800s: The Case of Marianne of Prussia
Czytaj dalej