Aktualności


08
maj

Sublokatorka – metafory i światy społeczne w powieści

Powieść Sublokatorka Hanny Krall, która ukazała się w emigracyjnym wydawnictwie Libella w Paryżu w 1985 roku, była tematem wykładu, wygłoszonego 29 kwietnia w…
Czytaj dalej
07
maj

Workshop: Historische Filmrezeptionsforschung

Filmo- i medioznawcy interesują się przeważnie treścią i kontekstami powstania filmów i audycji telewizyjnych. Opowiadają historie scenarzystów, reżyserów i…
Czytaj dalej
06
maj

Rozmowa z Michaelem Wieckiem, autorem książki Miasto utracone. Młodość w Königsbergu w czasach Hitlera i Stalina

Miasto utracone. Młodość w Königsbergu w czasach Hitlera i Stalina to tytuł polskiego wydania książki Michaela Wiecka, która ukazała się w Niemczech jako Zeugni…

Czytaj dalej
25
kwi

Między eskapizmem a dyscypliną – media dla dzieci w socjalistycznej Czechosłowacji

W wygłoszonym 23 kwietnia wykładzie „Pionierska chusta i Krecik: oblicza dzieciństwa w socjalistycznej Czechosłowacji” prof. dr hab. Martina Winkler z Kilonii…
Czytaj dalej
23
kwi

Nowa publikacja: Michael North: Historia Bałtyku

Region Bałtyku jest przestrzenią wymiany. Od czasów prehistorycznych spotykają się tu społeczności przynależące do różnych grup językowych: germańskiej,…
Czytaj dalej
18
kwi

Andrzej Leder: Polska rewolucja 1939–1956

Esej historyczny filozofa kultury Andrzeja Ledera jest opisem głębokich, rewolucyjnych przemian które zaszły w Polsce w latach 1939 – 1956; Zagłady polskich…
Czytaj dalej
15
kwi

Informacja

Od 19 do 22 kwietnia oraz od 29 kwietnia do 5 maja 2019 roku Instytut i Biblioteka będą zamknięte.   Zapraszamy ponownie od 6 maja. Godziny otwarcia Instytutu
Czytaj dalej
08
kwi

Nowa publikacja: Maiestas principum. Herzogsurkunden als Medien der Herrschaftsrepräsentation in Schlesien, Pommern und Pommerellen (1200-1325)

Średniowieczne dokumenty sygnowane przez władców były od czasu Heinricha Fichtenaua pojmowane w badaniach historycznych jako media książęcej propagandy.…
Czytaj dalej
02
kwi

Czesi w podróżach

Tematowi „Czesi w podróżach: reprezentacje świata pozaeuropejskiego a tożsamość narodowa w Europie Środkowo-Wschodniej 1890–1938” był poświęcony wykład dr…
Czytaj dalej
26
mar

Mordy na osobach niepełnosprawnych i chorych pod okupacją niemiecką (1941–1943) na Ukrainie i prawne rozliczenie tych zbrodni

Prof. dr hab. Tanja Penter z Uniwersytetu Ruprechta i Karola w Heidelbergu referowała 25 marca w filii warszawskiego NIH w Wilnie o systematycznym mordowaniu…
Czytaj dalej
22
mar

Różnice strukturalne między Europą Zachodnią a Środkowo-Wschodnią i ich wpływ na dyskursy o europejskiej historii i współczesności

Prof. dr hab. Étienne François jest znany szerszej publiczności w Niemczech między innymi jako współredaktor książki Deutsche Erinnerungsorte (Niemieckie…
Czytaj dalej
15
mar

Interdyscyplinarna konferencja na temat „zacienionych miejsc“

Pojęcie „shadow place” (niem. Schattenort, pl. zacienione miejsce) dotyczy miejsc, które w toku historii doświadczyły przemocy, wojny czy katastrof, a dziś…
Czytaj dalej
12
mar

Wędrująca pamięć – dynamika w erze globalizacji

Pamięć kulturowa jest dynamiczna. Zmienia się w czasie i przestrzeni, przemieszczając się między mediami, grupami i epokami. Podobnie dzieje się z badaniami…
Czytaj dalej
07
mar

Vaterlandszeichner in Ostmitteleuropa – Die Geschichte der Geografie

Das Thema seiner mehrfach ausgezeichneten Monografie „Vaterlandszeichner. Geografen und die Grenzen Zwischenkriegseuropas“ (Warschau 2017) war Gegenstand des…
Czytaj dalej
04
mar

Między pewnością siebie a upadkiem – szczęśliwy rok Honeckera: 1987

Szczególne znaczenie roku 1987 dla ewolucji NRD było tematem wieczornego wykładu prof. dra hab. Martina Sabrowa, który w ubiegłym tygodniu gościł jako referent…
Czytaj dalej

06
maj
Wykład
Prof. dr hab. Laura Hindelang (Bern): Tracing Women's Architectural Roles in the 1800s: The Case of Marianne of Prussia
Czytaj dalej