Aktualności


26
paź

Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie współorganizatorem konferencji „Góry – Literatura – Kultura” w Zakopanem

W dniach od 14 do 16 października 2015 r. w Zakopanem, polskiej stolicy Tatr, odbyła się konferencja „Góry – Literatura – Kultura. Góry w wyobraźni literackiej,…
Czytaj dalej
26
paź

Imperialne wyzwania Austro-Węgier (1): ekspansja

Wielonarodowe Austro-Wegry były w „długim wieku XIX“ dominującą siłą na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej i mogły prowadzić swą ekspansję aż do roku 1912,…
Czytaj dalej
19
paź

Studium Gottfrieda Schramma poświęcone dziejom reformacji w Polsce w latach 1548 – 1607

W październiku 2015 r. ukazał się kolejny, dwudziesty tom serii „Klio w Niemczech”, „Szlachta polska wobec reformacji” Gottfrieda Schramma, wydawanej przez NIH…
Czytaj dalej
19
paź

XII Debata Lelewelowska

6 października 2015 roku odbyła się 12 Debata Lelewelowska Niemieckiego Instytutu Historycznego, zatytułowana „Zwycięski pochód neoliberalizmu? Nowe…
Czytaj dalej
16
paź

Władza piastowska w kontynentalnych sieciach powiązań

W ramach serii wydawniczej „Źródła i studia“ Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie ukazała się książka „Kupcy, dynaści, klerycy. Władza piastowska w…
Czytaj dalej
09
paź

Nowa elewacja Niemieckiego Instytutu Historycznego

Elewacja ściany zewnętrznej oraz podwórka Niemieckiego Instytutu Historycznego zostały odrestaurowane. Budynek otrzymał, po raz pierwszy po wojnie, oryginalny…
Czytaj dalej
08
paź

XXVI posiedzenie Rady Naukowej NIH

Zgodnie z planem, 2.10.2015 roku odbyło się doroczne posiedzenie Rady Naukowej Niemieckiego Instytutu Historycznego. Dziewięcioosobowy, międzynarodowy zespół…
Czytaj dalej
08
paź

Polsko-Niemieckie Towarzystwo Historii Medycyny w NIH

Tegoroczna konferencja Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Historii Medycyny odbyła się w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie od 9 do 11 września 2015…
Czytaj dalej
02
paź

Humanistyka w dialogu: o stanie Unii Europejskiej

Prof. dr Miloš Řezník, dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, uczestniczył 21 września 2015 r. w dyskusji panelowej „Unia Europejska od…
Czytaj dalej
30
wrz

Kompendium poświęcone pamięci o ucieczce i wysiedleniu

Publikacja jest wynikiem kilkuletniej współpracy prof. dr Maren Röger (Uniwersytet w Augsburgu, wcześniej NIH w Warszawie), prof. Billa Nivena (University of…
Czytaj dalej
28
wrz

Konferencja inaugurująca projekt badawczy funkcjonalność historii w późnej nowoczesności.

W ramach nowego projektu badawczego „Funkcjonalność historii w późnej nowoczesności” w Niemieckim Instytucie Historycznym odbyła się konferencja naukowa, której…
Czytaj dalej
22
wrz

Dr Robert Brier obejmuje stanowisko w London School of Economics and Political Science

15 września 2015 Robert Brier z NIH objął stanowisko LSE Fellow na wydziale Historii Międzynarodowej w London School of Economics. Dr Brier był od 2008 roku, w…
Czytaj dalej
24
lip

Konferencja „Kultury przemocy od wojen kolonialnych po współczesność“

Jakie rezultaty pozwala uzyskać diachroniczne ujęcie przemocy w „długim“ XX wieku? Temu zagadnieniu poświęcona była konferencja zorganizowana w dniach 4-6…
Czytaj dalej
24
lip

Panel NIH na konferencji PIASA 2015

NIH wystąpił w dniach 11-13 czerwca 2015 r. na LXXIII Dorocznej Konferencji Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce (Polish Institute of Arts and Sciences in…
Czytaj dalej
23
cze

Wyróżnienie dla dr Aleksandry Kmak-Pamirskiej z Niemieckiego Instytutu Historycznego za Najlepszy Debiut Historyczny Roku

W piątek, 19 czerwca 2015 zostały wręczone nagrody w ósmej edycji konkursu Instytutu Pamięci Narodowej i Instytutu Historii PAN. Uroczystość odbyła się w…
Czytaj dalej

03
maj
Konferencja
Connecting Catholics in a Divided World: The Vatican and the Local Roman and Greek Catholic Church in Eastern Europe as an Intermediary in the Cold War (1945–1978)
Czytaj dalej