Ta pisana na przełomie XII i XIII wieku Chronica Polonorum należy do najważniejszych źródeł średniowiecznej historii Polski i obszaru Europy środkowowschodniej. Cztery tomy opowiadają historię Polski od legendarnych, osadzonych w starożytności początków do roku 1202, przy czym pierwsze trzy tomy utrzymane są w niespotykanej, jeśli chodzi o średniowieczne dzieło historyczne formie dialogu. To, wydane w ramach renomowanej edycji Freiherr-von-Stein-Gedächnisausgabe (edycji pamiątkowej im. Freiherr von Steina), zostało po raz pierwszy przetłumaczone na język niemiecki przez Eduarda Mühle, jednocześnie opatrzone jest szczegółowym wstępem i gruntownym komentarzem, jak również rejestrem osób i rejestrem geograficznym. Kronika nie tylko rozsławia czyny polskich królów i książąt, ale także stawia w centrum uwagi polityczny naród Poloni. Kronika jest jednak nie tylko źródłem historycznym, rangi ogólnoeuropejskiej, ale także utworem literackim najwyższych stylistycznych lotów, i w tym kontekście posiada ogólnomediewistyczne znaczenie.
Eduard Mühle pełnił w latach 2008-2013 funkcję Dyrektora Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, a od semestru zimowego 2013/2014 jest ponownie Dyrektorem Wydziału Historii Europy Środkowowschodniej i Europy Wschodniej na Uniwersytecie Wilhelma w Münster.
Die Chronik der Polen des Magisters Vincentius / Magistri Vincentii Chronica Polonorum, przetłumaczona, opatrzona wstępem i wydana przez Eduarda Mühle, Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 2014 [Ausgewählte Quellen zur Geschichte des Mittelalters, Freiherr-vom-Stein-Gedächtnisausgabe, Bd. 48], 424 S., 49,95 € für WBG-Mitglieder, sonst 79,95 €.
Najstarsze historyczne dzieło Polaka w wydaniu łacińsko-niemieckim
Aktualności
02
gru
gru
Nowa publikacja: The Circle of Life Birth, Dying, and the Liminality of Life in Modern Times
In modern societies, secularisation, scientification, and rationalisation have…
28
lis
lis
Oferta pracy w sekretariacie
Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, będący placówką Fundacji im. Maxa…
Kolejne wydarzenia
18
paź
paź
Wystawa
Wystawa „Iluzje wszechwładzy. Architektura i codzienność pod okupacją niemiecką”
Czytaj dalej
Niemiecki Instytut Historyczny w mediach społecznościowych