Nowa publikacja: 8 maja 1945 r. – Międzynarodowe i interdyscyplinarne perspektywy

W październiku 2016 roku ukazał się zbiór artykułów pod tytułem: „8. Mai 1945: Internationale und interdisziplinäre Perspektiven” [8 maj 1945: międzynarodowe i interdyscyplinarne perspektywy]. Redaktorami niniejszej publikacji są Aleksandra Klei i pracownice naukowe Niemieckiego Instytutu Historycznego Katrin Stoll i Annika Wienert.

Ze względu na heterogenność zdarzeń i faktów, a także ich nazw i interpretacji, nie jest dostateczne jasne, co ma się na myśli, gdy mówi się o 8 maja 1945 r. Niniejsza publikacja przedstawia wielowartościowość, sprzeczność i konflikt pamięci, które wynikają z międzynarodowej, interdyscyplinarnej i diachronicznej perspektywy.
Niniejsze artykuły skupiają się na dyskursywnych sporach, medialnych reprezentacjach oraz rytualnych, indywidualnych lub politycznych sposobach działania. Zbiór opisuje sytuację w Rosji, Niemczech, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Polsce, Włoszech, Francji i Izraelu. Autorzy analizują literaturę, fotografię, wystawy, pomniki, architekturę, sztukę wizualną, dyskursy w wymiarze narodowym i lokalnym, jak również uroczystości i wydarzenia rocznicowe.
Zbiór artykułów jest podsumowaniem warsztatów na temat 8 maja, które odbyły się w Niemieckim Instytucie Historycznym z okazji 70-lecia zakończenia II wojny światowej.

8. Mai 1945: Internationale und interdisziplinäre Perspektiven. Red. Alexandra Klei, Katrin Stoll i Annika Wienert. Neofelis Verlag 2016. 228 stron. 24 EUR. ISBN 978-3-95808-112-3.

29
kwi
Wykład
Prof. dr hab. Karsten Brüggemann (Tallinn): A Transnational Perspective on the Baltic Wars of Independence
Czytaj dalej