Nowa publikacja: Legitymizacja dynastii książęcych w Polsce i w Rzeszy

We wrześniu 2016 r. wyszedł 31. tom serii naukowej NIH w Warszawie „Quellen und Studien” (Źródła i studia) pt. Legitimation von Fürstendynastien in Polen und dem Reich. Identitätsbildung im Spiegel schriftlicher Quellen (12.–15. Jahrhundert) [Legitymizacja dynastii książęcych w Polsce i w Rzeszy. Powstawanie tożsamości w świetle źródeł pisemnych (XII–XV wiek)].

W czasach przednowoczesnych legitymizacja odgrywała dla książąt kluczową rolę. Jej rosnące znaczenie odzwierciedlają źródła pisemne. Szczególnego uwzględnienia wymagają w tym kontekście dwa rodzaje źródeł: dzieła historiograficzne i dokumenty. Zwłaszcza w tych pierwszych łączono w wyszukany sposób potwierdzone informacje historyczne z fikcją.  W ten sposób dynastie książęce mogły definiować się i identyfikować ze szlachetnym pochodzeniem, zasługami rodu, np. na polu walki, działalnością fundatorską, mieniem i korzeniami regionalnymi.
W Polsce i w Świętym Cesarstwie Rzymskim panowały odmienne warunki ramowe: królestwo w Rzeszy miało charakter elekcyjny, król nie rządził ze stolicy, tylko jeździł z dworem po kraju, a tożsamość poszczególnych regionów była silnie wykształtowana. W Polsce natomiast panowali Piastowie, za których rządów bezspornym centrum było stare miasto królewskie Kraków.
W artykułach zawartych w omawianym tomie polscy i niemieccy mediewiści opracowują na przykładzie różnych rodów arystokratycznych (Welfów, książąt pomorskich i meklemburskich, Wittelsbachów, Hohenzollernów i Wettynów, margrabiów Baden oraz różnych odnóg Piastów) ogólne struktury i indywidualne podejścia dynastii książęcych w obu państwach.
Tom obejmuje referaty wygłoszone na konferencji zorganizowanej przez wydawców tomu, która miała miejsce w grudniu 2012 r. w NIH w Warszawie.
Grischa Vercamer był w latach 2008 do 2014 pracownikiem naukowym w NIH w Warszawie. Od sierpnia 2014 r. jest pracownikiem naukowym FU Berlin. Ewa Wółkiewicz była w latach 2010–2014 pracownikiem naukowym NIH w Warszawie, a obecnie jest pracownikiem naukowym w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Grischa Vercamer i Ewa Wółkiewicz (red.): Legitimation von Fürstendynastien in Polen und dem Reich. Identitätsbildung im Spiegel schriftlicher Quellen (12.–15. Jahrhundert). Wiesbaden: Harrassowitz 2016 [= Deutsches Historisches Institut Warschau, Quellen und Studien, t. 31]. 400 stron, 6 ilustracji, 2 karty, 3 diagramy, 2 wykresy. 48 EUR. ISBN 978-3-447-10555-2.

29
kwi
Wykład
Prof. dr hab. Karsten Brüggemann (Tallinn): A Transnational Perspective on the Baltic Wars of Independence
Czytaj dalej