Promocja książki i dyskusja panelowa w NIH w Warszawie. Książka Eduarda Mühlego pt. Wrocław. Historia Miasta

Jak napisać historię miasta, która spełni wymogi naukowe, a jednocześnie zainteresuje szeroką publiczność? To pytanie stanowiło punkt wyjścia do dyskusji panelowej, która odbyła się 7 czerwca 2016 r. w NIH w Warszawie z okazji ukazania się polskiego tłumaczenia książki Eduarda Mühlego pt. Wrocław. Historia Miasta. Wspólnie z autorem, który w latach 2008–2013 pełnił funkcję dyrektora NIH w Warszawie, dyskutowali mediewista i były członek Solidarności Karol Modzelewski oraz Henryk Samsonowicz, jeden z wiodących polskich historyków miast. Spotkanie, zorganizowane we współpracy z wydawnictwem PWN, które opublikowało Historię Wrocławia Mühlego wiosną 2016 r., otworzył i moderował obecny dyrektor NIH w Warszawie, Miloš Řezník.

Mühle wyjaśnił krótko koncepcję i strukturę swojej historii miasta. Chcąc zachować w publikacji standardy naukowe, a jednocześnie stworzyć pracę przystępną dla ogółu czytelników, autor prezentuje główne strukturalne cechy Wrocławia oraz najważniejsze aspekty jego historii w dziesięciu rozdziałach (w podziale na epoki) na przykładzie pomników architektury i wybitnych mieszkańców. Stosując podejście diachroniczno-porównawcze, stara się uniknąć dominującego  w publikowanych wcześniej historiach miasta narodowego punktu widzenia. Jego rozmówcy z uznaniem zwracali uwagę na umiejętne przedstawienie dziejów Wrocławia także jako historii ludzi, którzy w tym mieście mieszkali i którzy je kształtowali. Modzelewski skupił się na XX w., a w szczególności na znaczeniu Wrocławia dla ruchu solidarnościowego. Podczas dyskusji z publicznością omawiano m.in. pozycję Wrocławia w historii – jako miasta, które z jednej strony przez stulecia było miejscem, w którym krzyżowały się Wschód i Zachód, Północ i Południe, swoistym „tyglem”, w którym stapiały się różne kultury, narodowości i religie, z drugiej natomiast – miasta nacechowanego zawsze także swoim położeniem na peryferiach państwa. Poruszono także kwestię specyficznej struktury ludności Wrocławia jako centrum polskich „ziem odzyskanych” po drugiej wojnie światowej.

W przeddzień spotkania w NIH Historia Wrocławia Mühlego została przedstawiona w klubie PROZA we Wrocławiu, gdzie z autorem dyskutowała prof. dr hab. Teresa Kulak z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

29
kwi
Wykład
Prof. dr hab. Karsten Brüggemann (Tallinn): A Transnational Perspective on the Baltic Wars of Independence
Czytaj dalej