BUCERIUS-LECTURE: Polskie i niemieckie postrzeganie historii,

Kolokwium

pon. 19.06.2006 | 18:00 -
pon. 19.06.2006 | 21:00
Warszawa

Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na kolejny z cyklu wykładów, wspieranych przez Fundację ZEIT, w ramach BUCERIUS-LECTURE pt. "Polskie i niemieckie postrzeganie historii". W spotkaniu na temat ANTYSEMITYZMU udział wezmą prof. Jerzy Jedlicki, prof. Wolfgang Benz, moderacja: dr Katrin Steffen

 

Niniejsze spotkanie jest pierwszym z drugiego już cyklu Rozmów Buceriusa pt. "Polskie i niemieckie postrzeganie historii", organizowanych przez Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie i wspieranych przez Fundację ZEIT. Ich celem jest zachęcenie do dialogu zarówno polskich jak i niemieckich historyków. Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie służy jako instytucja po średnicząca pomiędzy niemiecką a polską nauką historiograficzną. Stąd też NIH chciałby w owym cyklu wykładów bliżej określić instytucjonalne i metodologiczne uwarunkowania, wyznaczające ramy polsko-niemieckiego dyskursu historycznego. Ponadto wydaje się nam tak samo ważne, aby nie koncentrować się tylko na kwestiach związków historycznych, lecz również postawić pytania o paradygmaty badawcze, tradycje naukowe oraz instytucjonalne zakorzenienie nauki w obu krajach. W tym celu organizujemy regularnie „podwójne” wykłady, zapraszając specjalistę z Polski i z Niemiec. Cieszymy się bardzo, że trzej wybitni specjaliści, zajmujący się kompleksowym i niezwykle drażliwym problemem antysemityzmu w Polsce i w Niemczech rozpoczną nasz drugi cykl Rozmów Buceriusa. Ich zamiarem będzie prześledzenie odmiennego rozwoju antysemityzmu w Polsce i w Niemczech oraz próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, jaką funkcję miała owa kategoria w historii i na ile jest ona aktualna we współczesnych społeczeństwach.

Każdy z uczestników spotkania wykazał się własnymi badaniami dotyczącymi antysemityzmu:

Prof. dr hab. Jerzy Jedlicki, profesor w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, jest jednym z najwybitniejszych specjalistów historii idei w Polsce i w Europie oraz historii polskiej inteligencji. Opublikował m.in. "źle urodzeni, czyli o doświadczeniu historycznym" (1993), "świat zwyrodniały" (2000) i "Jakiej cywilizacji Polacy potrzebują" (wyd. II: 2002, wyd. angielskie: "A suburb of Europe: nineteenth-century Polish approaches to Western Civilization", 1999). W wielu artykułach zajmował się antysemityzmem w Polsce i jego następstwami. Ponadto jest przewodniczącym rady programowej Stowarzyszenia przeciw antysemityzmowi i ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”.

Prof. dr hab. Wolfgang Benz jest profesorem na Technische Universität w Berlinie, gdzie kieruje Zentrum für Antisemitismusforschung. Od 1969 do 1990 był pracownikiem Institut für Zeitgeschichte w Monachium. Jest wydawcą Jahrbuch für Antisemitismusforschung, współwydawcą Dachauer Hefte i czasopisma Zeitschrift für Geschichtswissenschaft. W 1992 otrzymał nagrodę Geschwister-Scholl-Preis. Prof. Benz jest znany z wielu publikacji dotyczących historii XX wieku, narodowego socjalizmu, emigracji, antysemityzmu i prześladowań żydów, m.in. "Was ist Antisemitismus?" ("Co to jest antysemityzm?", 2004). W języku polskim ukazała się w 2006 r. jego "Historia Trzeciej Rzeszy".
Naszą kolejną rozmowę poprowadzi dr Katrin Steffen z Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, która zajmowała się m.in. w swojej wydanej w 2004 r. książce "Jüdische Polonität. Ethnizität und Nation im Spiegel der polnischsprachigen jüdischen Presse 1918-1939" ("żydowska polskość. Etniczność i naród w świetle polskojęzycznej prasy żydowskiej w latach 1918-1939") oraz w licznych artykułach wzajemnymi relacjami polsko-żydowskimi, kulturą żydowską w Europie Wschodniej oraz antysemityzmem.

29
kwi
Wykład
Prof. dr hab. Karsten Brüggemann (Tallinn): A Transnational Perspective on the Baltic Wars of Independence
Czytaj więcej