Wystawa: Splendor władzy: Wettynowie na tronie Rzeczpospolitej

Wystawa

czw. 04.11.2021 | 17:00
Warszawa

 Arcydzieła Wettynów na wystawie w Łazienkach Królewskich

Dzieła sztuki zgromadzone w Dreźnie przez Augusta II i Augusta III, elektorów saskich i królów polskich, złożyły się na jedną z najwspanialszych kolekcji XVIII-wiecznej Europy. Na wystawie „Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej", zorganizowanej przez Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy ze Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie, można będzie obejrzeć 200 arcydzieł ze zbiorów drezdeńskich oraz polskich muzeów. Wystawa potrwa od 5 października 2021 r. do 30 stycznia 2022 r.

August II i August III byli nie tylko zapalonymi kolekcjonerami i prawdziwymi koneserami sztuki wykorzystywali ją także umiejętnie do celów politycznych. Wystawność, przepych i tytułowy „splendor” saskiego dworu zaprzęgnięte były w służbę propagandy. Wystawa kładzie nacisk na ten właśnie aspekt kolekcjonerstwa i artystycznych przedsięwzięć Sasów.

Prezentowane obiekty układają się w opowieść o najważniejszych wydarzeniach z okresu trwającej 66 lat unii polsko-saskiej i o wysiłkach, jakie dwaj Wettyni podjęli na rzecz budowania pozycji Rzeczypospolitej na arenie międzynarodowej. Krzyże Orderu Orła Białego z garniturów rubinowego i szmaragdowego, złocona Maska Słońce z podobizną Augusta II, szabla niemiecka wysadzana turkusami i szmaragdami, spektakularne wyroby z miśnieńskiej porcelany, takie jak przeszło metrowej wysokości papuga Ara czy puchar w kształcie strusia w oprawie złotniczej i porcelanowej, czy wreszcie piękna Wenus Jacopa Palmy il Vecchio, jeden z klejnotów królewsko-elektorskiej galerii malarstwa to tylko niektóre z arcydzieł, które będzie można obejrzeć w gmachu Podchorążówki i Pałacu na Wyspie w Łazienkach.

Oprócz cennych zabytków ze Staatliche Kunstsammlungen Dresden oraz Sächsische Hauptstaatsarchiv Dresden zobaczymy tu wybór znakomitych dzieł sztuki z polskich muzeów: Zamków Królewskich - w Warszawie i na Wawelu, Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie, Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, Klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze czy Biblioteki Kórnickiej PAN.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog, autorstwa wybitnych specjalistów polskich i niemieckich, zawierający bogaty materiał ilustracyjny (w przygotowaniu) oraz bogaty program edukacyjny.

 

Wystawa „Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej”

<link https: www.lazienki-krolewskie.pl pl wydarzenia splendor-wladzy-wettynowie-na-tronie-rzeczypospolitej>

www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/splendor-wladzy-wettynowie-na-tronie-rzeczypospolitej

Termin: 5 listopada 2021–30 stycznia 2022

Miejsce: Pałac na Wyspie oraz Podchorążówka, Muzeum Łazienki Królewskie

Wstęp: jeden wspólny bilet do wszystkich obiektów (40 zł – bilet normalny, 20 zł – ulgowy, 1 zł – dzieci od 7 lat i młodzież do 26. roku życia), w piątki - bezpłatnie

Wystawa objęta honorowym patronatem Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Premiera Saksonii Pana Michaela Kretschmera.

 

Współorganizator wystawy: Staatliche Kunstsammlungen Dresden

Instytucje i osoby użyczające: Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Sächsische Hauptstaatsarchiv Dresden, Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Biblioteka Kórnicka Polskiej Akademii Nauk, Biblioteka Narodowa, Gabinet Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, Klasztor oo. Paulinów Jasna Góra z siedzibą w Częstochowie, Muzeum Wojska Polskiego; mec. Marek Małecki

Mecenas Muzeum: PZU

Partnerzy wystawy: Buro Happold, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej,

Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, WXCA

Patroni medialni: TVP Historia, Warsaw Insider, Mówią Wieki, PAP, RDC, Poza Ramami, Niezła Sztuka, Wernisażeria, Kultura wokół Nas

Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Informacje

14
lip
Wykład
prof. Ute Frevert: Emotion auf dem Gipfel
Czytaj dalej