Prof. dr hab. Rudolf Boch (Chemnitz): "Uran dla Moskwy. Radzieckie górnictwo uranowe w Europie środkowej w latach 1945-1990 - wyniki niemiecko-rosyjskiego projektu badawczego"

Wykład

wto. 28.10.2014 | 18:00 -
wto. 28.10.2014 | 20:00
Warszawa

Wismut – za tą nieszkodliwie brzmiącą nazwą kryło się największe na świecie przedsiębiorstwo wydobycia uranu. Mimo że pod-czas zimnej wojny USA, Kanada i ZSRR pozyskiwały trochę więcej uranu niż to miało miejsce w NRD, w krajach tych nie istniało żadne przedsiębiorstwo atomowe wielkości Wismutu. Dopiero po pokojowej rewolucji 1989r. możliwe było stopniowe ujawnianie tajnych faktów. Wykład przedstawia projekt badawczy, prowadzony w latach 2008-11 na Technische Universität Chemnitz. W ramach projektu historycy nie-mieccy i rosyjscy skupili się na tematach, które do tej pory nie były jeszcze analizowane, a jeśli tak, to tylko pobieżnie. Chodziło m.in.: o znaczenie przedsiębiorstwa dla jądrowego przemysłu zbrojeniowego ZSRR, system bezpieczeństwa, postępowanie związane z ryzykiem napromieniowania lub próby budowania tożsamości przez kulturę i sport. W tym celu przeanalizowano znajdujące się w rosyjskich archiwach materiały źródłowe, które do tej pory były albo niedostępne albo niewykorzystane.

Rudolf Boch (ur. 1952) jest od 1994 roku profesorem historii gospodarczej i społecz-nej na Technische Universität Chemnitz. Wcześniej wykładał na uniwersytetach w Bielefeld i we Frankfurcie n/Menem. W 1993/94 - fellow w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji. Opublikował m.in.: Staat und Wirtschaft im 19. Jahrhundert, München 2004; Unternehmensgeschichte heute: Theorieangebote, Quellen, Forschungstrends, Leipzig 2005; Uranbergbau im Kalten Krieg. Die Wismut im sowjetischen Atomkomplex, Berlin 2011 (współred.: Rainer Karlsch); Kriegswirtschaft und Arbeitseinsatz bei der Auto Union AG Chemnitz im Zweiten Weltkrieg, Stuttgart 2014 (współautor: Martin Kukowski).

29
kwi
Wykład
Prof. dr hab. Karsten Brüggemann (Tallinn): A Transnational Perspective on the Baltic Wars of Independence
Czytaj więcej