WYKŁAD: prof. Bernd Schneidmüller - Średniowiecze a europejskie miejsca pamięci

Wykład

śro. 05.03.2008 | 18:00 -
śro. 05.03.2008 | 20:00
Warszawa

Wykład prof. Bernda Schneidmüllera

Abstrakt

Pamięć zmienia się i tworzy nowe, zmienne obrazy historii. Przeszłość nie istnieje tak po prostu, a jest kształtowana, zaś uświadomienie sobie tego wstrząsa pewnością nauk historycznych.

Miejsca pamięci, „lieux de mémoire” – to koncepcja, za pomocą, której Pierre Nora opisuje zbiorowe wspomnienia i mity Francuzów. Ideę jego przejęto w wielu krajach. W obliczu mającej miejsce integracji europejskiej Schneidmüller zadaje w swoim wykładzie pytanie, czy istnieją europejskie miejsca pamięci z epoki średniowiecza. Jesteśmy więc konfrontowani z dawno zapomnianą wiedzą, która porządkowała świat i narody inaczej niż czyniła to epoka nowożytna.

Krótka biografia Bernda Schneidmüllera

Bernd Schneidmüller (ur. 1954) jest profesorem historii średniowiecza na Uniwersytecie w Heidelbergu (od 2003 r.) oraz członkiem zwyczajnym Heidelberger Akademie der Wissenschaften. Studiował w Zurychu i Frankfurcie nad Menem (gdzie obronił pracę doktorską w 1977 r.), a habilitację uzyskał w Braunschweigu w 1985 r. Następnie był profesorem na uniwersytetach w Oldenburgu, Braunschweigu i Bambergu. Jest przewodniczącym Rady Naukowej NIH w Paryżu.

Zajmuje się przede wszystkim średniowiecznym kształtowaniem narodów we Francji i w Niemczech, integracją i dezintegracją w średniowiecznej Europie i znaczeniem rytuałów i symboli. W maju 2008 r. odbędzie się konferencja, w której będzie uczestniczył razem z Wojciechem Falkowskim i Stefanem Weinfurterem, nt. „Rytuały politycznego kształtowania woli: Polska i Rzesza w średniowieczu” w Spiże (we współpracy z NIH w Warszawie).

29
kwi
Wykład
Prof. dr hab. Karsten Brüggemann (Tallinn): A Transnational Perspective on the Baltic Wars of Independence
Czytaj więcej