Prof. dr hab. Andreas Rutz (Drezno): Przestrzeń a władza w Świętym Cesarstwie Rzymskim w średniowieczu i epoce wczesnonowożytnej

Wykład

wto. 05.10.2021 | 14:00
Warszawa

Kategoria „przestrzeni” zyskała w ostatnich latach nowe znaczenie dla nauk o kulturze. Także badania historyczne stały się beneficjentami spatial turn i skupiają się na konstrukcji przestrzeni w rozmaitych epokach. W publikacji Die Beschreibung des Raums. Territoriale Grenzziehungen im Heiligen Römischen Reich z 2018 roku Andreas Rutz stara się pokazać na nowo relacje między przestrzenią a władzą w kontekście tej aktualnej dyskusji metodycznej: jednoznacznie określone granice są jednym z istotnym elementów państwa. Od średniowiecza do końca XVIII wieku były one opisywane werbalnie, zaznaczane fizycznie i symbolicznie, a wreszcie również przedstawiane kartograficznie.
W wykładzie zostaną dokładniej zaprezentowane i przeanalizowane procedury terytorialnego wytyczania granic oraz ich znaczenie dla powstawania przestrzeni politycznych w Świętym Cesarstwie Rzymskim. Szczególne znaczenie ma tu wykorzystywanie przez władzę map (przedstawiających granice), których zachowało się bardzo wiele i które pozwalają szczególnie obrazowo ukazać ten temat.

Andreas Rutz prowadzi od września 2019 roku Katedrę Regionalnej Historii Saksonii na Uniwersytecie Drezdeńskim, od 2020 roku jest również dyrektorem Instytutu Saksońskiej Historii
i Etnologii. Po habilitacji w 2014 roku w Bonn obejmował profesury zastępcze w Münster, Bonn i Düsseldorfie i wykładał przez krótki czas w Tokio. Do jego głównych zainteresowań badawczych
należy porównawcza historia krajów i miast oraz historia epoki wczesnonowożytnej. Jego obecny projekt, realizowany ze środków Niemieckiej Wspólnoty Badawczej, nosi tytuł „Partycypacja kobiet we władzy w epoce wczesnonowożytnej. Regencje w Świętym Cesarstwie Rzymskim w perspektywie zachodnioeuropejskiej”.

Wykłady wtorkowe w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie głównie adresowane do historyków, dostępne są dla wszystkich zainteresowanych. Kilka razy w roku zapraszani są (przeważnie) niemieckojęzyczni badacze, by prezentować swoje dokonania, koncepcje i projekty z zakresu nauk historycznych i pokrewnych. Dyskusje po wykładzie umożliwiają bezpośrednią interakcję z polskimi naukowcami, a także innymi słuchaczami. Wydarzenia odbywają się w sali konferencyjnej Niemieckiego Instytutu Historycznego i są tłumaczone symultanicznie.
Wykłady będą transmitowane na żywo przez platformę Zoom. Gości NIH w Warszawie, którzy będą uczestniczyć w wykładach wtorkowych w sali konferencyjnej w Pałacu Karnickich, uprzejmie prosimy o przedstawienie zaświadczenia o szczepieniach przeciwko COVID lub aktualny test antygenowy.

Join Zoom Meeting: https://us02web.zoom.us/j/87637567711?pwd=aXRLMFplWnV3dHozTTY2Y3RpelM5Zz09

Meeting ID: 876 3756 7711
Passcode: 934135

 ulotka

 

29
kwi
Wykład
Prof. dr hab. Karsten Brüggemann (Tallinn): A Transnational Perspective on the Baltic Wars of Independence
Czytaj więcej