Doświadczenia przynależności Ślązaków i Żydów we wschodniej części Górnego Śląska w okresie międzywojennym

Po I wojnie światowej Górny Śląsk został podzielony pomiędzy Polskę i Niemcy. W efekcie nastąpiła dynamika nacjonalizacji lokalnej społeczności, samoświadomości różnych grup społecznych i wzajemnych stosunków. Studium Anny Novikov pt.: „Shades of a Nation. The Dynamics of Belonging among the Silesian and Jewish Populations in Eastern Upper Silesia (1922–1934)” analizuje te procesy na przykładzie ludności żydowskiej i śląskiej, zamieszkującej wschodnią część Górnego Śląska, przydzielonej w roku 1922 do Polski. Zbadany okres obejmuje przede wszystkim lata od 1921 (plebiscyt na Górnym Śląsku) do 1934 (podpisanie Deklaracji polsko-niemieckiej o niestosowaniu przemocy).

Autorka analizuje też dalszy kontekst państwowej i międzynarodowej polityki i dyplomacji, „mikrohistoria” obu mniejszości – dla których w tym okresie kwestia przynależności i „włączenia” stała się wiruletna – zostaje wtopiona w „makrohistorię” Europy Środkowowschodniej okresu międzywojennego. Jednocześnie studium wskazuje źródła konfliktów w okresie międzywojennym, oddziaływania których sięgają współczesności.

Anna Novikov była w latach 2013-2015 naukowcem wizytującym w NIH w Warszawie. Obecnie prowadzi badania naukowe w Cologne Centre for Central and Eastern Europe. Publikacja ma za podstawę pracę doktorską, obronioną na Hebrew University w Jerozolimie.

29
kwi
Wykład
Prof. dr hab. Karsten Brüggemann (Tallinn): A Transnational Perspective on the Baltic Wars of Independence
Czytaj więcej