Książka przedstawia wielowymiarowo, za pomocą podejścia porównawczego historię społeczną inteligencji w Europie na przykładzie Francji, Niemiec, Polski i Rosji w okresie od oświecenia do I wojny światowej (z odwołaniami także do okresu międzywojennego i po II wojnie światowej). Denis Sdvižkov reprezentuje tezę, że wykształcona elita posiadająca charakterystyczne poczucie misji dziejowej istniała nie tylko w Polsce i Rosji, lecz również w Niemczech i Francji. Równocześnie autor nie ignoruje też faktu, że czynniki historyczno-ekonomiczne mające wpływ na powstanie tej warstwy w Niemczech i we Francji były inne niż w Rosji i Polsce: i tak np. inteligencja w Niemczech uformowała się pod wpływem protestantyzmu i etosu mieszczańskiego, podczas gdy w Polsce i w Rosji na skutek braku silnego mieszczaństwa, kształtowała ją kultura szlachecka.
Sdvižkov stworzył portret warstw wykształconych w czterech krajach, ukazujący różnice i podobieństwa między nimi. Analizuje on również ich stosunek do państwa, modernizacji, różnorodne wyobrażenia o idealnym porządku społecznym. Czytelnik poznaje też specyficzny styl życia inteligencji w Paryżu, Berlinie, Warszawie i Moskwie, „inteligencką” topografię tych miast, strategie reprodukcji elit i tworzenia sieci kontaktów między nimi. Piąty rozdział książki, stanowiący podsumowanie, przedstawia w sposób syntetyczny zarówno dotychczasową historiografię poświęconą inteligencji jak i najnowsze zagadnienia badawcze.
Denis Sdvižkov, Epoka inteligencji. Historia porównawcza warstwy wykształconej w Europie [Klio w Niemczech t.17], Warszawa 2011, s. 311, 34 zł, ISBN 978-83-7543-203-9
Epoka inteligencji
Aktualności
28
kwi
kwi

Godziny otwarcia
W dniach od 1 do 4 maja 2025 roku Instytut i biblioteka będą zamknięte.
25
kwi
kwi

Nowa publikacja: Romana Kálnai Petráková: Die Heilige Kreuzkirche in Breslau. Baumonografische Untersuchung der zweigeschossigen Hallenkirche von Heinrich Probus (1288 – um 1500)
Kościół Świętego Krzyża we Wrocławiu, ufundowany w 1288 roku, charakteryzuje się…
Kolejne wydarzenia
29
kwi
kwi
Wykład

Dr Jan Musekamp (Warszawa): Grenzverschiebungen und verflochtene Grenzräume. Wie eine Eisenbahn die Mobilität und Migrationsmuster in Ostmitteleuropa veränderte
Czytaj dalej
Niemiecki Instytut Historyczny w mediach społecznościowych