Szeroki oddźwięk niemieckiego przekładu "Prześnionej rewolucji"

Drugie wydanie tomu z serii Klio w Polsce

Dwudziesty tom serii warszawskiego NIH Klio w Polsce zyskał tak liczne grono niemieckich czytelników, że już po czterech miesiącach pierwsze wydanie zostało wyczerpane. Autorką przekładu książki Andrzeja Ledera Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej jest Sandra Ewers, a redakcją zajęła się Małgorzata Sparenberg. Edycja niemiecka pod tytułem "Polen im Wachtraum". Die Revolution 1939–1956 und ihre Folgen ukazała się w wydawnictwie fibre w Osnabrück ze wstępem Felixa Ackermanna.

We wcześniejszym omówieniu na antenie Deutschlandfunk Kultur Martin Sander wskazał na znaczenie tej książki w Polsce, które skłoniło Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie do jej przetłumaczenia. Ivo Mijnssen w artykule na łamach „Neue Zürcher Zeitung” połączył prezentację tomu z portretem autora, warszawskiego filozofa, który często komentuje bieżące wydarzenia w Polsce. Adam Soboczynski w bardzo pozytywnej recenzji Polen im Wachtraum w tygodniku „Die Zeit” dokonał porównania między Polską a Niemcami Wschodnimi: ci, którzy uważają się dziś za przegranych historii, w następstwe dramatycznych wydarzeń XX wieku częściowo również odnieśli korzyści. Recenzenci zgodnie podkreślają, że książka Andrzeja Ledera stanowi ciekawe podejście do historii, ale może również posłużyć jako sposób wyjaśnienia obecnych przemian w Polsce.

Po wykładzie w poczdamskim Einstein Forum Andrzej Leder dyskutował o książce z berlińskim psychoanalitykiem Ludgerem Hermannsem w księgarni „Buchbund” w Berlinie. Hermanns wskazał na analogie ze społeczeństwem niemieckim. Leder podkreślił, że po dokonaniach Margarethe i Alexandra Mitscherlichów wytworzyła się luka w niemieckich badaniach społecznego wymiaru wypierania konsekwencji drugiej wojny światowej. Polską debatę uznał zaś za proces otwarty, w którym chodzi ni mniej, ni więcej niż o wizję przyszłości społeczeństwa.

Wydawnictwoe fibre poinformowało tymczasem, że drugie wydanie Polen im Wachtraum opuściło już drukarnię i jest dostarczane do księgarń.
Kolejne terminy promocji książki:

5.11.2019, 18:00 Instytut Badań Europy Wschodniej w Bremie

6.11.2019, 18:00 Federalny Instytut Kultury i Historii Niemców w Europie Wschodniej w Oldenburgu

7.11.2019, 18:15 Uniwersytet Hamburski

3.12.2019, 19:00 Forum im. Lwa Kopelewa w Kolonii (szczegóły nieco później)

4.12.2019, 18:15 Instytut im. Fritza Bauera we Frankfurcie nad Menem

24
kwi
Konferencja
Longue duree der Regionalitäten
Czytaj więcej