Recepcja niemieckojęzycznych tekstów, idei i praktyk w Europie Środkowo-Wschodniej bedzie tematem „Colloquium Vilnense“ 9 – 10 marca 2016 na Uniwersytecie Wileńskim

Szóste Colloquium Vilnense, odbywające się w dniach 9 – 10 marca 2016 r. na Uniwersytecie Wileńskim, będzie  poświęcone  temu, jaka była i jest w Europie Środkowo-Wschodniej recepcja tekstów, idei i praktyk, które powstały w społeczeństwach niemieckojęzycznych. W rozważaniach nad percepcją tych idei i praktyk nie zostanie pominięty także kontekst ich powstawania. Przedmiotem dyskusji będą przede wszystkim zależności kształtującej się na przestrzeni historii sieci powiązań. Chodzi przy tym również o zbadanie tego, jak wielowymiarowość recepcji sieci i powiązań można ująć historiograficznie i filozoficznie. Ramy czasowe sięgają od średniowiecza, przez początki nowożytności, oświecenie, przebudzenie ruchów narodowych, po XXI wiek.
Dyskusja skupi się na tekstach filozoficznych, literackich i innych powstałych w języku niemieckim oraz na ich oddziaływaniu w Europie Środkowo-Wschodniej, przy założeniu, że analizowany proces czytania, tłumaczenia, publikacji i ponownego czytania jest procesem partycypacyjnym, w którym szczególna rola przypada produkcji wiedzy akademickiej i jej aktorom. Analiza obejmie również te teksty i praktyki, które po okresie intensywnego oddziaływania nie są już prawie, albo w ogóle odbierane.
Tegoroczne Colloquium Vilnense organizuje Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie we współpracy z Centrum Studiów Niemcoznawczych Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego w Wilnie oraz wydziałami historycznym i filozoficznym Uniwersytetu Wileńskiego.
Kontakt: dr Felix Ackermann, ackermann@dhi.waw.pl.

29
kwi
Wykład
Prof. dr hab. Karsten Brüggemann (Tallinn): A Transnational Perspective on the Baltic Wars of Independence
Czytaj więcej