Europa Środkowo-Wschodnia wobec wyzwania w sferze polityki tożsamościowej: wojna o Ukrainę

Konferencja

czw. 07.09.2023 | 12:00 -
sob. 09.09.2023 | 20:00
Warszawa

Uwaga: Wieczorny wykład w czwartek został odwołany.

Wojna, tocząca się na Ukrainie w następstwie inwazji rosyjskiej, dokonanej z pogwałceniem prawa międzynarodowego 24 lutego 2022 roku, to nie tylko walka narodu ukraińskiego o wolność przeciwko neoimperialistycznej okupacji, uzasadnianej przez Moskwę bez mała faszystowskimi argumentami. Konfliktowi towarzyszy również zasadnicze pytanie o tożsamość demokratycznych państw Unii Europejskiej, uważającej się za mocarstwo pokojowe. Sposób, w jaki rosyjska agresja jest postrzegana i w jaki ma ona zostać odparta pod względem wojskowym i systemowym środkami praktycznej polityki – oraz jakie zasadnicze konsekwencje będzie to miało dla Europy, ma nader odmienne konotacje w dyskursie publicznym państw członkowskich UE.

Wynika to przede wszystkim z samopostrzegania poszczególnych narodów. Jak się okazuje, geopolityczne rozumienie Europy Środkowo- -Wschodniej podlega interpretacjom, które bywają bardzo odmienne w zależności od regionu. Ma to przyczyny ideologiczne, wynikające z odmiennych dyskursów narodowych i – również ideologicznej – samoświadomości UE jako całości. Rosja jest w tym kontekście nie tylko anomalią, lecz jako wrogi twór de facto systemowym kontramodelem dla wizji demokratycznej.

Dwudniowa konferencja ma w krytycznym dyskursie naświetlić ideologiczne, kulturowe, związane z historią idei oraz teorią polityki podstawy tego stanu wojny wewnątrz Europy w kontekście aktualnych wypowiedzi. W tym celu w sześciu panelach zostaną zaprezentowane i przedyskutowane referaty z zakresu historii, politologii, filozofii i teorii prawa państwowego.

Program DE

Program PL

29
kwi
Wykład
Prof. dr hab. Karsten Brüggemann (Tallinn): A Transnational Perspective on the Baltic Wars of Independence
Czytaj więcej