Pokaz filmów Ahmeda Lallema i oprowadzanie kuratorskie

Wykład

Pokaz filmu

czw. 17.03.2022 | 17:00
Kinga Wołoszyn-Kowanda
Warszawa

Wprowadzenie: Ewa Linek (Uniwersytet Łódzki)

„One” (Elles),1966, 23 min.
Reżyser: Ahmed Lallem (Algeria)
Po odzyskaniu niepodległości przez Algierię uczennice opowiadają o swoim życiu i o tym, jak widzą przyszłość,
demokrację i swoje miejsce w społeczeństwie. 

„Algierczycy 30 lat później”
(algériennes 30 ans après), 1995, 54 min.
Reżyser: Ahmed Lallem (Algeria)
W latach 1967–68 Ahmed Lallem nakręcił film „Elles“ o młodych arabskich uczennicach. 29 lat później odnaj-
duje niektóre z tych młodych dziewcząt. Pokazując różne ścieżki życia bohaterek film bada złożoność życia algierskich kobiet, ich rozczarowania, ale także ich wojowniczość podczas ostatnich trzydziestu lat historii Algierii.

Wystawa Wspólne przestrzenie. Migracje edukacyjne w kontekście zimnej wojny to opowieść o międzynarodowych relacjach w obszarze kultury, o przepływie idei i doświadczeniach ludzi kultury i sztuki. Ta opowieść wykracza poza zwykły transfer wiedzy i bilateralne umowy edukacyjne. Z jednej strony wprowadza odbiorców w ówczesny kontekst społeczny, nakreśla skalę tej wymiany, jej wielostronny i złożony charakter, ale najważniejsi są jej bohaterowie. Artyści, ludzie kultury, architekci – to ich historie pokazują, w jaki sposób międzynarodowa współpraca edukacyjna stała się sposobem na budowanie trwałych relacji oraz instytucjonalnych związków i międzyludzkich przyjaźni. 

Przeprowadzone w ramach projektu badawczego wywiady historii mówionej pozwoliły autorom wystawy nakreślić sylwetki arabskich uczestników wymiany naukowej. W tym gronie znaleźli się, między innymi, palestyński fotograf Mahmoud Dabdoub, który studio-

wał w Lipsku, egipska baletnica Magda Saleh, stypendystka w moskiewskiej Akademii Baletu Balszoj czy pochodzący z Syrii rzeźbiarz i medalier Majid Jammoul, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wystawa jest częścią międzynarodowego projektu badawczego Kontakty naukowe w przestrzeni ideologicznej: studenci z Bliskiego Wschodu w bloku wschodnim (1950–1991). Projekt ten został poświęcony stosunkom akademickim między Bliskim Wschodem a blokiem wschodnim w kontekście zimnej wojny.

Wystawę Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie będzie można oglądać w Muzeum Etnograficznym w Warszawie od 15 lutego 2022 roku do 27 marca 2022 roku. Zaplanowane są liczne wydarzenia towarzyszące, debaty panelowe, wykłady i pokazy filmowe.

 

Plakat

Ulotka

 

Informacja o wystawie na stronie Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie:

https://ethnomuseum.pl/wydarzenia/wspolne-przestrzenie-wystawa-czasowa 

 

 

Zapraszamy na oprowadzania w ramach programu towarzyszącego wystawie „Wspólne przestrzenie. Migracje edukacyjne w kontekście zimnej wojny” opowiadającej niezwykłe historie artystów, architektów, ludzi kultury, dla których międzynarodowa współpraca okazała się źródłem zażyłych związków i przyjaźni.

Na wszystkie oprowadzania wstęp jest bezpłatny, w związku z ograniczeniami pandemicznymi obowiązuje rezerwacja miejsc.
Zapisy (wt-czw 8-15): rezerwacje@ethnomuseum.pl lub tel. 22 696 53 80 i 510 336 571.

17.03 (czwartek), g. 17
Oprowadzanie po wystawie, prowadzenie: Dorota Woroniecka i Emad Ramo (z Instytutu Architektury w Mosulu).

Oprowadzanie 17.03 będzie odbywać się tuż przed pokazem filmów o godz. 18 z wykładem wprowadzającym p. Ewa Linek (Uniwersytet Łódzki). Więcej: bit.ly/PokazyFilmowe

24.03 (czwartek) g. 17
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

Oprowadzanie 24.03 będzie odbywać się tuż przed finisażem wystawy o godz. 18, który połączony będzie z dyskusją panelową pt.: „Stosunki polsko-arabskie w sztuce”. Więcej: bit.ly/PokazyFilmowe

 

24
kwi
Konferencja
Longue duree der Regionalitäten
Czytaj więcej