Prezentacja książki: Literární kronika první republiky

Pierwsza republika czechosłowacka, której setną rocznicę utworzenia obchodzono w 2018 roku, była nie tylko państwem wieloetnicznym, lecz również obszarem wielojęzycznym i niezwykle heterogenicznym kulturowo, o czym świadczy duża liczba powstałych tam czeskich, słowackich, niemieckich, rosyjskich, ukraińskich, węgierskich i polskich dzieł literackich.

Podczas wieczornej imprezy w Filii warszawskiego NIH w Pradze dwaj redaktorzy – dr Petr Šámal i dr Václav Petrbok, pracownicy naukowi Instytutu Literatury Czeskiej – obszernie opowiadali o 21 rozdziałach swojej publikacji, poświęconej dziejom literatury i kultury doby międzywojennej. Wydawnictwo to wzbudziło duże zainteresowanie w społeczeństwie czeskim.

Zdaniem autorów literatura powstawała wówczas w Czechosłowacji w środowisku społecznym, pozostającym pod wpływem rozmaitych autorów, wydawców, tłumaczy, grafików, krytyków i czytelników. Na ówczesnej scenie literackiej odciskały poza tym piętno innowacje i prowokacje awangardy artystycznej oraz wpływy międzynarodowych bestsellerów i produktów popkultury. Referenci wskazali, że z tego powodu w badaniach naukowych literatury środkowoeuropejskiej doniosłe znaczenie ma uwzględnienie kontekstu historycznego. To, co z dzisiejszej perspektywy uchodzi za literackie arcydzieło i jako takie zapełnia stronice podręczników, mogło podówczas znajdować się na marginesie publicznej uwagi. I odwrotnie – wielu wychwalanych wtedy pisarzy popadło na przestrzeni jednego stulecia w zapomnienie.

Impreza odbyła się 3 grudnia 2018 r., w Pradze, we współpracy z Instytutem Literatury Czeskiej Akademii Nauk Republiki Czeskiej oraz monachijskim Collegium Carolinum.

24
kwi
Konferencja
Longue duree der Regionalitäten
Czytaj więcej