Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor – kształtowanie pamięci przez rodzinę Stanisława Żółkiewskiego na przykładach sztuki sepulkralnej

Wykład

Prezentacja książki

pią. 11.12.2020 | 11:00 -
pią. 11.12.2020 | 16:00
dr Sabine Jagodzinski
online

11 grudnia 2020 roku odbędzie się seminarium naukowe poświęcone upamiętnieniu hetmana Stanisława Żółkiewskiego oraz wernisaż wystawy . W ramach tych wydarzeń dr Sabine Jagodzinski wygłosi wykład „Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor – kształtowanie pamięci przez rodzinę Stanisława Żółkiewskiego na przykładach sztuki sepulkralnej“ i zaprezentuje książkę „W namiotach wezyrskich. Komemoracja wojen tureckich w kulturze szlacheckiej”.

W 400. rocznicę śmierci hetmana Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprezentuje w nowej aranżacji fragmenty sarkofagu ze słynną sceną przedstawiającą Stanisława Żółkiewskiego klęczącego przed krucyfiksem. Wystawę poprzedzą kompleksowe prace konserwatorskie i badawcze zachowanych elementów. Wernisaż wystawy jest zaplanowany na 11 grudnia 2020 roku. Będzie on połączony z seminarium naukowym podejmującym dwa tematy. Pierwszy zorientowany jest wokół staropolskiej edukacji patriotycznej, opartej na wzorach osobowych wpisujących się w kanon cnót obywatelskich, z których słynął Żółkiewski, autor dzieła Pobudka do cnoty, drugi zaś pozwoli na zbadanie kształtowania pamięci historycznej w oparciu o postaci Stanisława Żółkiewskiego i Jana III oraz związanych z nimi rocznic aż po XX w. Upamiętnianie hetmana, dzięki któremu Rzeczpospolita święciła największe triumfy i który oddał swe życie za ojczyznę, jest doskonałym punktem wyjścia do rozważań i dyskusji o sposobach przekazywania wartości patriotycznych i interpretacji historii; do zastanowienia się nad pobudkami kolekcjonerów, którzy gromadzili pamiątki po wielkich bohaterach, wreszcie nad rolą tych „relikwii” w najstarszych polskich muzeach i skarbcach kościelnych, które w okresie zaborów stawały się miejscami edukacji, kultywowania wartości patriotycznych i pamięci historycznej.

Rejestracja: <link>konferencja@muzeum-wilanow.pl 

<link file:1900 _blank download>Program

28
sie
Wystawa
Eröffnung der Fotoausstellung „Bericht aus der belagerten Stadt Tschernihiw“ in Schwerin
Czytaj dalej